VİOP SÖZLÜĞÜ

VİOP HAKKINDA HERŞEY

VİOP'A GİRİŞ
Opsiyon İşlemlerinden Taraflar

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

OPSİYON İŞLEMLERİNDE TARAFLAR

Opsiyon Sözleşmeleri, vadesi önceden belirlenmiş, opsiyona dayanak varlık oluşturan belli miktardaki bir malı, finansal ürünü, sermaye piyasası aracını veya ekonomik göstergeyi belli bir fiyattan (kullanım fiyatı) alma ya da satma hakkını veren sözleşmedir.

 

Bu sözleşmeyi, opsiyon primi adı verilen belli bir tutar karşılığında satın alan kişiye (lehtara) adı verilir. Satın alan kişi için opsiyonu kullanma zorunluluğu yoktur.

 

Buna karşın opsiyonun satıcısı (keşidecisi) açısından bakıldığında ise lehtar tarafından talep edilmesi halinde satmaya ya da satın almaya zorunlu tutan sözleşmelerdir.

 

Buna karşın opsiyon satan yatırımcı (keşideci), opsiyonu alan kişiden tahsil ettiği opsiyon primi karşılığında, opsiyonun vadesinde ya da vadesi dolana kadar olan herhangi bir tarihte, sözleşme konusu ürünü opsiyonu alan yatırımcının talebi halinde belirli bir fiyattan alma ya da satma yükümlülüğünü taşır.


NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA