PAY PİYASASI İŞLEM TÜRLERİ

KREDİLİ İŞLEM

Aracı kurumun; menkul kıymet alım satımında kullanılmak üzere sahip oldukları portföy büyüklüğünün üzerinde bir tutarda işlem yapabilmesi için yatırımcılarına belirli yüzdesel oranlar uygulayarak tanımlamış olduğu limitlerdir.

ÖDÜNÇ İŞLEM

Takasbank tarafından belirlenen ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafınca onaylanmış tür ve miktarda teminat göstererek belirli bir dönem için pay senedi ödünç almak isteyen yatırımcılarla, pay senedi ödünç vermek isteyen yatırımcıların karşılaştığı organize piyasaya "Ödünç Pay Piyasası" adı verilmektedir.

AÇIĞA SATIŞ

Yatırımcılar genellikle yatırım ürünlerinin değerler kazanmasını hedeflemektedir. Bu nedenle yatırım ürünlerinin ileri tarihte değerinin yükselmesi beklenir. Fakat bu beklenti her zaman gerçekleşmediği gibi, yükseliş yerine düşüşler de meydana geldiğinde kâr edilmek üzere açığa satış işlemi geliştirilmiştir. Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder.

YATIRIM DÜNYASINA INVESTAZ İLE ADIM AT !

Yurt içi ve Yurt dışı yatırım araçları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun. Hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında uzmanlarımız sizi arasın.