VİOP SÖZLÜĞÜ

VİOP HAKKINDA HERŞEY

VİOP'A GİRİŞ
VİOP Başlangıç Teminatı

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

VİOP BAŞLANGIÇ TEMİNATI

VİOP’ta türev ürünlerin alım veya satım işlemlerini yapabilmek InvestAZ’de aracılığı ile  Takasbank’ta açılan hesabınıza teminat yatırmanız gerekmektedir.

Takasbank, piyasada her hesap için portföy bazlı teminatlandırma yöntemini kullanır. Portföy bazında teminat hesaplaması parametreleri Takasbank tarafınca belirlenerek ve duyurulur. Takasbank, portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde Standard Portfolio Analysis of Risk (SPAN) algoritmasını kullanır. SPAN algoritmasında fiyat ve volatilite (oynaklık) değişim seviyelerine dayalı olarak oluşturulan senaryolar arasından maksimum risk göz önünde bulundurur ve teminat tutarlarını portföy bazında hesaplar.

Örnek vermek gerekirse, portföyünüzde vadeli işlem sözleşmeleri için, başka herhangi bir pozisyonunuz yokken sadece 1 pozisyon almak için gerekli teminatı öğrenmek için SPAN parametrelerinde tanımlanan ve dayanak varlık için oluşabilecek maksimum fiyat değişikliğini ifade eden, “Fiyat Değişim Aralığı”na (Price Scan Range-PSR) bakılabilir. Böyle bir durumda alacağınız pozisyon için SPAN sizden 1 PSR değerinde bir teminat isteyecektir.

Başka bir pozisyonunuz yokken BIST30 vadeli işlem sözleşmesinde 10 adet kısa ya da uzun işlem yapmak istersek SPAN tarafından belirlenmiş teminat tutarı:

BIST30 endeksi başlangıç teminatı 935 TL x 10 Sözleşme = 9.350 TL olacaktır.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA