VİOP SÖZLÜĞÜ

VİOP HAKKINDA HERŞEY

VİOP'A GİRİŞ
VİOP Sürdürme Teminatı

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

VİOP SÜRDÜRME TEMİNATI

Bir vadeli işlem sözleşmesi alış ya da satış işlemini gerçekleştirdikten sonra sözleşme fiyatının değişimi sonucu kâr ya da zarar oluşabilir. İşlemde zarar oluşması durumunda teminat bakiyesi düşer bu durumda da ilave teminata ihtiyaç duyulur.

 

2017 yılına kadar ki süreçte, Sürdürme teminatı, teminatın zarar sonucunda düşebileceği en düşük seviyeyi gösteriyor ve genellikle başlangıç seviyesinin belli bir miktarı (örneğin % 80) olarak belirleniyordu. Teminat hesabı bakiyesi sürdürme teminatı seviyesine veya daha altına düşmesi durumunda, bakiyenin tekrar başlangıç teminatı seviyesine yükseltilmesi gerekiyordu.

 

2017 yılında VİOP bünyesinde yapılan yeni düzenleme sonucunda Sürdürme Teminatı kaldırılmıştır. Yatırımcının hesabındaki teminat miktarı Başlangıç Teminatı seviyesine veya daha altına düşerse, teminatın yeniden Başlangıç Teminatı seviyesine yükseltilmesi gerekmektedir. Böylelikle yeni düzenleme ile yatırımcılar sadece “Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call)” almaktadır.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA