FUTURES SÖZLÜĞÜ

FUTURES HAKKINDA HER ŞEY

Futures Piyasalarda Spread Nedir?

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

FUTURES PİYASALARDA SPREAD NEDİR?

Finansal piyasalarda yatırım yapan yatırımcı, işlem yaptığı döviz kurunu tek bir fiyattan alıp satmaz. İlgili döviz kuru için piyasada bir alış fiyatı, bir de satış fiyatı bulunur. İşlem yaparken ödenen alış - satış fiyatları arasındaki farka yani işlem maliyetine ‘’spread’’ adı verilir.

 

İşlem yapılan parite veya emtiaya göre alım ve satım fiyatı arasındaki farklar değişiklik gösterir. Yeni bir işleme girdiğimizde, işleme spread kadar maliyetle başlarız. Bu kavram bir döviz bürosunun alış satış farkı uygulamasıyla aynı olmakla birlikte bu piyasalardaki maliyetler oransal olarak son derece düşüktür.

 

Spread oranları, ilgili ürünün likidite durumuna ve piyasanın hareketliliğine göre değişebilir. Likidite azlığı durumunda alış satış arası fark artabilir ve spread oranı yükselebilir.Önemli veri öncesi, veri anı ve sonrasında ayrıca ilgili ürünün piyasa açılış / kapanış saatlerinde spread oranları yüksek değişkenlik gösterebilir.NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA