Makaleler

Dolar 2017 Yılında Ne Olur?

InvestAZ
Yazan InvestAZ

Herkesin aklında; “Dolar ne olacak?” sorusu var. Bu sorunun cevabı ise her gün değişebiliyor. Bu nedenle piyasa takibi yapmak her zamanki gibi oldukça önem taşıyor. Dolara ne olacağını kulaktan dolma bilgilerle öğrenip, o bilgilerle yatırım işlemlerinizi yapmak yerine doları etkileyen faktörleri öğrenmenizde fayda var. Bu sayede dolara kesin olarak ne olacağını bilemeseniz bile, ne olabileceği ihtimallerini öngörebilir ve yüksek oranda doğru yatırım işlemleri yapabilirsiniz.

Doları etkileyen faktörlere gelin beraber göz atalım;

Arz ve Talep

Arz ve talep arasındaki karşılıklı denge, rekabet içindeki piyasalardaki ürünlerin fiyatlarını ve satışlarını tanımlamak, açıklamak ve tahmin etmek için kullanılır. Piyasalarda belirli bir ürün, döviz veya hizmete olan talebin çeşitli nedenlerle artması veya azalması o ürünün direkt olarak piyasasını etkiler. Bir malın belli bir piyasada belli zamanda ve belirli bir fiyattan satışa sunulmasına ise arz denir. Örneğin marketlerde gördüğümüz ürünler ve miktarları bir arz meselesidir. Yatırımcılar bir pazara girmeden, işlem yapmadan önce o pazarı tanımlamalıdır. Bunun için ise arz ve talep oranlarını dikkate almalıdır.

Enflasyon

Pek sevilmeyen enflasyon genellikle kaynakları kıt, nüfusu fazla olan ülkelerde görülür. Enflasyon, “fiyatların sürekli ve hızlı olarak yükselmesi” olarak tanımlanır. Örneğin bir ülkenin enflasyon oranı artarsa o ülkenin ürün fiyatlarında da fiyat artışı olur. Ardından tüketici ithal mallara ve dövize yönelir. Ülke parası ise döviz karşısında değer kaybeder. Bu nedenle doların geleceğini merak eden yatırımcıların ABD enflasyon oranını takip etmesinde fayda var.

Faiz Oranı

ABD’de finansal kurumların gecelik borçlanmalarını gerçekleştirdikleri piyasa faiz oranıdır. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ise ülkenin kısa dönemli faiz oranını ayarlamak için yılda sekiz kez toplanır. Her toplantı sonrası kararlaştırılan faiz oranları açıklanır.

Örneğin Doların yüksek faiz oranları beklenenden yüksek bir oranda çıkması pozitif/boğa, beklenenden düşük bir oranda çıkması USD için negatif/ayı piyasası demektir. Bu nedenle oranların takibi bir yatırımcı için oldukça önemlidir. Toplantıdan çıkan faiz kararı ise yatırımcıya birebir etki eder.

“Faiz, enflasyon ve döviz kuru bir ekonominin en önemli üç göstergesidir ve birbirini yakından etkiler.”

Sermaye

Sermaye girişleri ve çıkışları, ülkelerdeki döviz miktarını önemli ölçüde değiştirir ve aynı zamanda döviz kurları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Döviz kurları ile dış ticaret arasındaki bağı da zayıflatmaktadır. Bu sebeple, döviz kurlarındaki değişikliklerin temel sebebi sermaye hareketleridir.

Spekülasyon

Spekülatörler mevcut piyasa yapısındaki beklentileri üzerine risk alır ve kar sağlayabilmek için önceden alım işlemi gerçekleştirir. Buna piyasada spekülasyon denir. Faiz oranları ile ters ilişkidedir. Faiz oranı düşerse, spekülatif para talebi yükselir. Dolar üzerinde spekülasyonlarla her zaman karşılaşılabilir. Bu durumu kara çevirmek ya da zarara yakalanmamak için sıkı takip etmek gerekir.

Siyasi Etkenler

Dünya çapında gerçekleşen tüm siyasi hareketlilikler döviz kurlarını etkileyebilmektedir. Örneğin, politik dalgalanmaların sık olduğu ülkelerde döviz kurları yukarı yöne hareket eder. Elinde bol döviz bulunan ve yüksek döviz arzına sahip olan ülkelerde de aynı durum geçerlidir. Yaklaşmakta olan seçimler, yönetimsel değişiklikler, politikacıların açıklamaları gibi gündem başlıkları takip edilerek siz de doların gidişatını öngörebilirsiniz.

Bu bahsettiğimiz tüm etkenleri ayrı ayrı takip etmek bazen zor olabilir. Bu nedenle her gün telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan kolaylıkla takip edebileceğiniz bir ekonomik takvime ihtiyacınız var. Tüm bu verilerin açıklanma tarihlerini ve saatlerini sıralandığı bir ekonomik takvime göz atmak için linki ziyaret edebilirsiniz; https://www.investaz.com.tr/analiz/ekonomik-takvim

2017 yılının sonlarına doğru gelirken dolar ne olur diye soracak olursanız size 06.11.2017 tarihi saat 17:48’de 1$ = 3.8432TL diyebiliriz.

Yorum Yap