VİOP NEDİR?

Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği Piyasanın kısa adıdır.

VADELİ İŞLEM NEDİR?

Organize borsalarda gerçekleştirilen  bu nedenle vade, sözleşme büyüklüğü, alınacak teminatlar, fiyat adımları, işlem kriterleri, ilgili borsalar tarafından belirlenmiş olan vadeli işlemlerdir.

OPSİYON İŞLEMLERİ NEDİR?

İki taraf arasında yapılan ve alıcıya, ödeyeceği belli bir tutar (opsiyon primi) karşılığında, belirli bir vadeye kadar (veya belirli bir vadede), bugünden belirlenen bir fiyat (kullanım fiyatı) üzerinden opsiyona dayanak teşkil eden bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi satın alma veya satma hakkı tanıyan, satıcıya da alıcının bu sözleşmeden doğan hakkını kullanması durumunda sözleşmeye dayanak teşkil eden malı, kıymeti, veya finansal göstergeyi satma veya alma yükümlülüğü getiren işlemlerdir.


NEDEN VİOP'TA İŞLEM YAPMALIYIM

 • KALDIRAÇ AVANTAJI

  Yatırım yapılacak ürünün değerinden çok daha düşük bir oranında başlangıç teminatının yatırılması yeterlidir. 

 • İKİ YÖNLÜ İŞLEM

  Vadeli piyasalar açığa satış imkanı verir. Bu sayede yatırımcılar satış yönlü işlem yaparak fiyat düşüşlerinden de faydalanabilir.

 • RİSKİN YAYILMASI

  Vadeli piyasalar portföy çeşitlendirmesi yapılmasına olanak verdiği için riskin yayılması açısından farklı seçenekler sunar.

 • VERGİ AVANTAJI

  Pay piyasası endekslerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden elde edilen kazançlar stopaja tabi değildir.

 • KARŞI TARAF

  • VİOP'ta işlemler takas kurumunun (Takasbank) garantisi altındadır. Takasbank alıcı karşısında satıcı, satıcı karşısında alıcı konumundadır.

 • TEMİNAT NEMALANDIRMA

  Takasbank'ta teminat hesaplarında tutulan Türk Lirası cinsinden teminatları Takasbank Fon Yönetimi tarafından nemalandırılır.

Eğitim ve Ürünlerimiz hakkında sizi bilgilendirelim:
Yatırımcı Destek Hattımız
0(212)238 8888