8 ADIMDA HİSSE SENETLERİNİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN!

1- Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi, sermaye şirketlerinin ortaklarına sermaye paylarını belgelendirmek amacı ile verdikleri kıymetli evraklara denir. Borsa İstanbul’da Pay İşlemleri olarak bilinen yatırım aracında, yatırımcılar Borsa İstanbul’da şirket hisselerini satın alarak diledikleri şirkete ortak olabilirler.
VİDEOYU İZLEYİN

2- Halka Arz Nedir ?

Bir anonim şirket ya da ortaklığın yeni kaynak sağlamak amacıyla hisse senetlerini, borsa yatırımcılarına çağrı ya da ilan yoluyla duyurarak, satışını yapması böylece sermaye sağlamasıdır. Şirket hisse senetlerinin, borsa ya da organize piyasalarda devamlı işlem görmesi şeklinde de açıklanabilir. Genellikle görsel ve yazılı basın yoluyla borsa yatırımcılarına ilan edilir.
DETAYLI BİLGİ

3- Dilediğiniz Şirkete Ortak Olabilirsiniz

Borsa İstanbul’da, Türkiye’nin önde gelen şirketlerin hisse senetlerini alarak, onlara bir nevi ortak olabilirsiniz. Alacağınız hisse senedi adeti oranında ortak olduğunuz pay hakkı ile şirket sermayedarı olabilir, yönetim kurulu toplantılarına katılabilir ve söz sahibi olabilirsiniz.

4 - Hisse Senedi Sahibi Özel Haklara Sahiptir

Borsa İstanbul’da hisse senedi sahibi olan yatırımcılar aynı zamanda ortak olduğu şirketin kar payına, rüçhan hakkına, oy hakkına, bilgi alma hakkına, şirket yönetimine katılma hakkına ve tasfiye bakiyesine katılma gibi bir çok değerli hakka sahiptir.

5- Çift Yönlü İşlem İmkanı Vardır

Son yıllarda hızla popüler halen gelen kaldıraçlı alım-satım işlemlerinin en büyük özelliklerinden biri de piyasanın çift yönlü alım-satıma kolay bir şekilde imkan vermesidir. Hem yükselişe hem de düşüş yönlü işlemler yapabilirsiniz.

6- Hisse Senetleri Piyasası Spot Bir Piyasadır

Hisse senetleri, yatırımcıların dilediği zaman alıp, dilediği zaman piyasada satabildiği bir finansal üründür. Bir hisse senedinin işlem gördüğü borsada ki işlem tahtasında değişim gösteren Alım-Satım fiyatları, hissenin o anki anlık gerçek değerini göstermektedir. Anlık olarak şimdiki değeri alınıp-satılan piyasaya Spot piyasa denilmektedir.
DETAYLI BİLGİ

7- Hisse Senetleri Organize Bir Piyasadır

Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören Hisse Senedi işlemleri organize bir piyasada gerçekleşmektedir. Organize piyasa demek, devletin gözetiminde ve denetiminde olan örgütlenmiş bir piyasa anlamına gelmektedir.

8- InvestAZ Yatırım ile Uzaktan Müşteri Olmak Çok Kolay

Şubeye gitmeden, evrak imzalamak için kurye beklemeden 09:00-18:30 (mesai saatleri içinde) dilediğiniz yerden kolayca InvestAZ'de yatırımcı olmak artık çok kolay! Görüntülü görüşme yaparak veya evrak yükleyerek hızlı ve kolayca dilediğiniz yerden müşterimiz olabilir, InvestAZ Yatırım dünyasına hemen katılabilirsiniz.

YATIRIM DÜNYASINA INVESTAZ İLE ADIM AT !

Yurt içi ve Yurt dışı yatırım araçları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun. Hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında uzmanlarımız sizi arasın.