Yatırım

Altın 2018’de Yükselir mi Düşer mi? Altın Fiyatları Ne Olur?

Yazan InvestAZ

Geçen sene olduğu gibi insanlar altın yükselecek mi yoksa düşecek mi, altın fiyatları ne olur gibi sorulara cevap aramaktadırlar. Aşağıdaki yazıda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Altın, piyasalarda risk faktörlerinden kaçış için sığınılacak bir güvenli liman olmaya devam ediyor. Dünyada oluşan kaoslara karşı ülkelerin birbirleriyle rekabet etmelerinde artışla birlikte altın tarafında değer kazanımına neden olduğu gözlemlendi. Dünyada devletlerin birbiriyle olan ilişkilerinde herhangi bir gerginlikte altın tarafında değer kazanımı gözlemleniyor. ABD’nin Suriye’yi vurması, orta doğuda gerginliklerin yaşanması, ABD’nin Rusya ve İran arasındaki çekişmeleri, Kudüs meselesi, ticaret kısıtlamalarına yönelik atılan adımlar altının beslendiği önemli risk faktörleri arasında yerini alıyor. Bu etkilerin çoğu piyasada halen geçerli olan etkiler arasında yerini alıyor. Siyasi ve jeopolitik risklerin yükselmesi altın yatırımcıları için olumlu yansımaya devam edecek gibi gözüküyor.

ÜCRETSİZ DEMO YATIRIM HESABI
100.000$ Sanal Bakiye ile Gerçek Piyasa Koşullarında Yatırıma Başlayın

Dolar tarafındaki gelişmelere baktığımız zaman ise oldukça karmaşık bir yapı ortaya çıkıyor. FED, parasal genişlemeden çıkıp faiz artırımına geçerken üzerine üç faiz artırımı mı yoksa dört faiz artışı mı yapacağı tartışmaları sürerken altın piyasasında tam tersi bir etki oluştu. Altın fiyatları, ons bazında 1365 dolarlara kadar yükseldiği takip edildi. FED’in faiz artırıp da ABD verilerinin olumlu geldiği bir piyasada, altın fiyatlarında değer kaybı görmeniz gerekirken tam tersi bir etki yaparak yükseliş yaşandı. Bunun altında yatan en büyük sebeplerden bir kaçını sıralamak gerekirse; birincisi siyasi ve jeopolitik risklerin oldukça kırılgan yapıya gelmesi, ikincisi ise Trump’ın ABD Başkanlık koltuğuna oturmasıyla piyasada belirsizlikleri artışmış olmasından kaynaklı düşünülüyor. Piyasalar belirsizliği çok sevmezken şimdilerde belirsizlikle yaşamak zorunda kalıyor. Bu etkiyle birlikte altın piyasası belirsizlikten faydalanarak değer kazanmaya devam etti. ABD tarafında ne zaman bir siyasi oylamaya yönelik adımlar atılsa, dolarda değer kaybına sebep olabiliyor. Bunu örneğini sağlık reformu, vergi reformu ve borç tavanı gibi siyasi olaylarda doların ne kadar değer kaybettiği gördük. Yönetim olarak ‘güçlü dolar istemeyiz’ söylemleri ise altını değerlendiren bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor. Altında, ABD tarafındaki siyasi belirsizlikler devam ettiği sürece halen potansiyel olduğu düşünülebilir.

Altın, fiyatlarını düşürebilecek en büyük etkenlere baktığımız zaman FED’in agresif sıkı para politikasına yönelik adımların gelmeye devam etmesi ve bu etkilerle ABD Tahvil piyasasındaki faiz oranlarındaki yükseliş ise altını düşürecek en olumsuz senaryolar arasında yerini alıyor. ABD yönetiminin vergilerde indirime giderek önümüzdeki dönemlerde hali hazırda ivme kazanan enflasyonu ek olarak yükseltirse, altın fiyatları için oldukça olumsuz bir seyir izlenmesine sebep olabilir. Bir diğer etken ise siyasi ve jeopolitik risklerin düşmesiyle birlikte altında değer kaybına neden olabilecek bir başka faktörler arasında yerini alıyor. Altın fiyatlarının düşmesinde riskler varken, genel olarak yukarı yönlü fiyatlamaları dönem dönem görmemiz mümkün olacaktır.

Altın, Türk halkı için kuşkusuz vazgeçilmez bir yatırım aracı. Peki bu yatırım aracını doğru zamanda almak ve doğru zamanda satmak için ne yapılmalı? Altın Fiyatları 2017’de ne olur? açıklamaya çalıştık.

Bir defa en baştan şunu dile getirmek gerekir ki, altını hangi fiyattan ne zaman alınacağını veya hangi fiyattan ne zaman satılacağını kimse ama hiç kimse en doğru şekilde öngöremez ve bilemez. Elbette yakın tahminleri tutturabilmeyi başaran piyasada bir çok ekonomist ve analist olabilir ancak her zaman her an altının ne zaman alınabileceği veya satılabileceği konusunun doğru bir cevabı hiç bir zaman olmayacaktır. Altın fiyatlarındaki dalgalanma on yıllardır bir çok farklı sebeplere göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada fiyatlarda dalgalanmaya ve trend değişikliklerine neden olan faktörleri çok iyi kavramak gerekmektedir.

Altın Ne Zaman Alınır?

  • Finans sistemine güvenin çöktüğü dönemlerde
  • Merkez Bankaları çok fazla miktarda kağıt para basıyorsa
  • Kağıt paraya güven olmaz ise

Bu sayılan 3 ana faktör altına olan talebi artırır ve fiyatların yükselmesine sebep olur.

Finans sisteminin çöktüğü dönemler bir çok farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Yakın zaman diliminde en yakın örneğini 2007’de ABD’de Mortgage sisteminin çökmesiyle başlayan daha sonra 2008’de bankacılık krizine dönüşen ve 2009’da küresel bir finans krizinin yaşandığı dönemde,  Altına karşı olan talebin nasıl arttığına şahit olduk. Siyasi ve politik gerginliklerin en noktasına ulaştığı veya gelişmiş ülkelerin bir biriyle olası savaş veya savaş durumu yine jeopolitik riskler neticesinde Dolar’dan sonraki en büyük güvenli liman olan Altına olan talebi arttıracaktır. Bu tip küresel krizlerde ülkelerin merkez bankaları ani olarak aksiyon alırlar. Finansal sisteme likidite sağlamak için Dolar veya Euro gibi kağıt para basılarak piyasaya para pompalanır. Eğer merkez bankaları bastıkları paraları tekrardan geri toplamazsa paraya olan güven azalacağından dolayı, piyasalara bırakılan her fazla para enflasyon baskısı yaratarak fiyatların yükselmesine sebebiyet verecektir. Dolayısıyla bu durum Altına olan talebi artırır ve Altın fiyatlarında yükseliş kaçınılmaz olur. Euro Hesaplama ile anlı euro tl ne kadar öğrenebilirsiniz.

Bu tip durumlarda yatırımcı her zaman büyük resme bakarak hareket etmeli. Altın fiyatlarının son 50-60 yıllık seyrine bakıldığı zaman altının değerinin hep arttığı izlenmiştir. Uzun yıllar yüksek enflasyon ile yaşayan Türk halkı, Dolarizasyonun da etkisiyle Altına yönelmiştir. Büyük anne ve babalarımızdan gelen alışkanlıklar sayesinde yastık altı olarak tabir edilen Altın tasarrufları Türk halkının  her dönem vazgeçilmesi olmuştur.

Türkiye’de Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Dünyadaki Altın fiyatları Ons bazında takip edilmektedir. 1 Ons Altın 31.10 gram’a denk gelmektedir. Altın Ons fiyatları bugünlerde $1345 civarında fiyatlanmaktadır. Yani Altın Ons’un gramı 2018 yılı Şubat ayının başında $43.24’dır. Altının TL cinsinden gram fiyatını hesaplamak için ise bugünkü Dolar/TL kuru olan 3.74’ü gram altın fiyatı ile çarpmak yeterlidir.

$43.24 x 3.74 = 161 TL

Dünyadaki Altın Ons fiyatları düşerken, Altın fiyatlarının Türkiye’de düşmediğini gözlemlediğimiz hatta dünyada ki düşüşe rağmen Türkiye’de yükseldiğine şahit olduğumuz durumlara illa ki denk gelmişinizdir. Bu durumun tek sebebi ise TL’nin Dolar’a karşı değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Dünya’da Altın fiyatları değer kaybederken, TL de Dolar karşısında değer kaybediyorsa bu durum Altın gram fiyatının TL bazında yükselmesine neden olacaktır. Hem dünyada  Altın fiyatlarının artması hem de TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesi durumunda ise Altın Gram fiyatının TL bazında çok daha fazla katlanarak yükselmesine sebebiyet verecektir. Dolayısıyla Türkiye’de altın fiyatları için bilinmeyen iki denklem mevcuttur. Birincisi dünyadaki Altın Ons fiyatları ikincisi ise Dolar/TL paritesindeki fiyat hareketleri.

Bu iki bilinmeyenli denklemde altını doğru yerden alıp doğru yerden satarak kârlı işlem yapmaya çalışmak, denklemin her iki ucundaki bilinmeyenleri sürekli olarak doğru yönde tahmin etmekle gerçekleşir. Ancak bu çok fazla sürdürülebilir bir durum değildir. Gün içerisinde sürekli fiyatların düşmesi veya yükselmesinden daha ziyade Türk halkı Altın yatırımlarındaki tasarruflarını orta ve uzun vadeye yayması en mantıklı seçim olacaktır.

Canlı olarak ons altın fiyatlarına ve grafiğine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

2019 Dolar Tahminlerini İnceleyin

14 Yorum