Yatırım

Altın 2017’de Yükselir mi Düşer mi? Altın Fiyatları Ne Olur?

InvestAZ
Yazan InvestAZ

Altın, Türk halkı için kuşkusuz vazgeçilmez bir yatırım aracı. Peki bu yatırım aracını doğru zamanda almak ve doğru zamanda satmak için ne yapılmalı? Altın Fiyatları 2017’de ne olur? açıklamaya çalıştık.

Bir defa en baştan şunu dile getirmek gerekir ki, altını hangi fiyattan ne zaman alınacağını veya hangi fiyattan ne zaman satılacağını kimse ama hiç kimse en doğru şekilde öngöremez ve bilemez. Elbette yakın tahminleri tutturabilmeyi başaran piyasada bir çok ekonomist ve analist olabilir ancak her zaman her an altının ne zaman alınabileceği veya satılabileceği konusunun doğru bir cevabı hiç bir zaman olmayacaktır. Altın fiyatlarındaki dalgalanma on yıllardır bir çok farklı sebeplere göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada fiyatlarda dalgalanmaya ve trend değişikliklerine neden olan faktörleri çok iyi kavramak gerekmektedir.

Altın Ne Zaman Alınır?

  • Finans sistemine güvenin çöktüğü dönemlerde
  • Merkez Bankaları çok fazla miktarda kağıt para basıyorsa
  • Kağıt paraya güven olmaz ise

Bu sayılan 3 ana faktör altına olan talebi artırır ve fiyatların yükselmesine sebep olur.

Finans sisteminin çöktüğü dönemler bir çok farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Yakın zaman diliminde en yakın örneğini 2007’de ABD’de Mortgage sisteminin çökmesiyle başlayan daha sonra 2008’de bankacılık krizine dönüşen ve 2009’da küresel bir finans krizinin yaşandığı dönemde,  Altına karşı olan talebin nasıl arttığına şahit olduk. Siyasi ve politik gerginliklerin en noktasına ulaştığı veya gelişmiş ülkelerin bir biriyle olası savaş veya savaş durumu yine jeopolitik riskler neticesinde Dolar’dan sonraki en büyük güvenli liman olan Altına olan talebi arttıracaktır. Bu tip küresel krizlerde ülkelerin merkez bankaları ani olarak aksiyon alırlar. Finansal sisteme likidite sağlamak için Dolar veya Euro gibi kağıt para basılarak piyasaya para pompalanır. Eğer merkez bankaları bastıkları paraları tekrardan geri toplamazsa paraya olan güven azalacağından dolayı, piyasalara bırakılan her fazla para enflasyon baskısı yaratarak fiyatların yükselmesine sebebiyet verecektir. Dolayısıyla bu durum Altına olan talebi artırır ve Altın fiyatlarında yükseliş kaçınılmaz olur.

Bu tip durumlarda yatırımcı her zaman büyük resme bakarak hareket etmeli. Altın fiyatlarının son 50-60 yıllık seyrine bakıldığı zaman altının değerinin hep arttığı izlenmiştir. Uzun yıllar yüksek enflasyon ile yaşayan Türk halkı, Dolarizasyonun da etkisiyle Altına yönelmiştir. Büyük anne ve babalarımızdan gelen alışkanlıklar sayesinde yastık altı olarak tabir edilen Altın tasarrufları Türk halkının  her dönem vazgeçilmesi olmuştur.

Türkiye’de Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Dünyadaki Altın fiyatları Ons bazında takip edilmektedir. 1 Ons Altın 31.10 gram’a denk gelmektedir. Altın Ons fiyatları bugünlerde $1277 civarında fiyatlanmaktadır. Yani Altın Ons’un gramı 2017 yılı Kasım ayının ortasında $39.45’dır. Altının TL cinsinden gram fiyatını hesaplamak için ise bugünkü Dolar/TL kuru olan 3.88’i gram altın fiyatı ile çarpmak yeterlidir.

$39.45 x 3.88 = 153 TL

Dünyadaki Altın Ons fiyatları düşerken, Altın fiyatlarının Türkiye’de düşmediğini gözlemlediğimiz hatta dünyada ki düşüşe rağmen Türkiye’de yükseldiğine şahit olduğumuz durumlara illa ki denk gelmişinizdir. Bu durumun tek sebebi ise TL’nin Dolar’a karşı değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Dünya’da Altın fiyatları değer kaybederken, TL de Dolar karşısında değer kaybediyorsa bu durum Altın gram fiyatının TL bazında yükselmesine neden olacaktır. Hem dünyada  Altın fiyatlarının artması hem de TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesi durumunda ise Altın Gram fiyatının TL bazında çok daha fazla katlanarak yükselmesine sebebiyet verecektir. Dolayısıyla Türkiye’de altın fiyatları için bilinmeyen iki denklem mevcuttur. Birincisi dünyadaki Altın Ons fiyatları ikincisi ise Dolar/TL paritesindeki fiyat hareketleri.

Bu iki bilinmeyenli denklemde altını doğru yerden alıp doğru yerden satarak kârlı işlem yapmaya çalışmak, denklemin her iki ucundaki bilinmeyenleri sürekli olarak doğru yönde tahmin etmekle gerçekleşir. Ancak bu çok fazla sürdürülebilir bir durum değildir. Gün içerisinde sürekli fiyatların düşmesi veya yükselmesinden daha ziyade Türk halkı Altın yatırımlarındaki tasarruflarını orta ve uzun vadeye yayması en mantıklı seçim olacaktır.

Altın alış fiyatlarının 16.11.2017 tarihinde tahmini olarak  karşılıkları aşağıda paylaşılmıştır, veriler anlık olarak değişmektedir.

1 gram altın 159.19TL
Çeyrek altın 256.61TL
Ons Altın 4954TL

Canlı olarak ons altın fiyatlarına ve grafiğine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

Yorum Yap