YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Türev Piyasalar

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

Türev Piyasalar

Türev piyasalar, ileri bir vade için fiyatı ve şartları önceden belirlenmiş olan türev ürünlerin alım ya da satım işlemlerinin gerçekleştiği piyasalardır. Bir başka ifadeyle vadeli işlemler piyasası olarak adlandırılır.

Türev piyasalar ya da vadeli işlem piyasalarında; Futures, Forward, Opsiyon ve Swap işlemleri ön plana çıkmaktadır. Türev Piyasalar, Organize Piyasalar (exchange traded) ve Tezgâh Üstü (over the counter) piyasalar olarak ikiye ayrılmıştır. 


Futures işlemleri Organize piyasalarda gerçekleşir, hukuki düzenlemeleri vardır ve standartlaştırılmış türev ürünler alınıp satılmaktadır. Chicago Opsiyon Borsası (CBOT), VİOP (Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası)  gibi piyasalar organize piyasalara örnektir.

Forward işlemleri ise tezgah üstü piyasalarda, şartları alıcı ve satıcı taraflarca belirlenmiş olan işlemlerdir. Satıcı taraf, dayanak varlığı ileri bir vadede önceden belirlenen şartlarda teslim edecek, alıcı ise, vadede ücreti ödeyerek dayanak varlığı satın alacaktır.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA