YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Amortisman Nedir?

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

DÖVİZ ARBİTRAJI NEDİR?

Herhangi bir menkul kıymetin ucuz piyasadan alınıp daha pahalı piyasada satılması işlemine verilen isimdir. Arbitraj yapan kişi birden fazla piyasayı izler ve aynı ürünün farklı piyasalarda oluşan fiyatlarında farklar olduğunda alım satım işlemlerini gerçekleştirir. Temel olarak ürünü ucuz olduğu piyasadan alım işlemi, pahalı olan piyasada satım işlemi gerçekleştirir. Ancak gelişen teknoloji ve hızlı iletişim altyapısı sayesinde arbitraj imkanları gittikçe azalmıştır. Zira piyasalar birbirleriyle iletişim halindedir ve fiyatlar iletişim ağı sayesinde neredeyse eşzamanlı ilerler.


Öte yandan yukarıda ifade ettiğimiz fiyat arbitrajı dışında günümüzde daha çok faiz arbitrajından bahsetmek mümkün olabilir. Faiz arbitrajı paranın zaman maliyeti olan faizden yararlanır ve faiz oranı daha düşük olan para cinsinden borçlanıp faiz oranı daha yüksek olan para birimine yatırım yaparak aradaki farktan getiri elde etmeyi amaçlar. Ancak bu arbitraj çeşidinde arbitrajcı açısından kur riski ortaya çıkar. Arbitraj için kullandığı iki para birimi arasındaki kur farkının değişimi arbitrajcının kazancının etkileyebilir. Oysaki temel olan arbitrajcının risk almadan oluşan farklardan getiri elde etmesini tanımlar. Bu nedenle faiz arbitrajı, arbitraj yöntemleri içerisinde tartışmalı bir kavramdır.


NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA