YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Türev Araçlar

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

Türev Araçlar

Bir dayanak varlıktan türetilmiş ve bu dayanak varlığın değerindeki değişimlere göre değeri değişen ürünlere türev ürünler adı verilmektedir. Türev piyasalar, ileri bir vade için fiyatı ve şartları önce belirlenmiş olan türev ürünlerin alım ya da satım işlemlerinin gerçekleştiği piyasalardır. Türev piyasalar ya da vadeli işlem piyasalarında; türev araçlar olarak Futures, Forward, Opsiyon ve Swap işlemleri öne çıkmaktadır.

Türev Piyasalar, Organize Piyasalar (exchange traded) ve Tezgâh Üstü (over the counter) piyasalar olarak ikiye ayrılmıştır.

Futures işlemleri Organize piyasalarda gerçekleşir, hukuki düzenlemeleri vardır ve standartlaştırılmış türev ürünler alınıp satılmaktadır. Chicago Opsiyon Borsası (CBOT), VİOP (Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası)  gibi piyasalar organize piyasalara örnektir.

Forward işlemleri ise tezgah üstü piyasalarda, şartları alıcı ve satıcı taraflarca belirlenmiş olan işlemlerdir. Satıcı taraf, dayanak varlığı ileri bir vadede önceden belirlenen şartlarda teslim edecek, alıcı ise, vadede ücreti ödeyerek dayanak varlığı satın alacaktır. Genellikle kurumsal yatırımcılar ve bankalar arasında gerçekleştirilen işlemlerdir.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA