YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Çanak Formasyonu

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

ÇANAK FORMASYONU

Çanak Formasyonu, kup formasyonu adı ile de bilinir. Genellikle düşen piyasa diplerinde fiyat dönüşlerinde oluşur. Bazen gücünü kaybeden yükselen trendlerinde devam formasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Formasyonda düşen fiyatlar bir süre dip çalışması yaparak yatay hareket eder, bu arada işlem hacimleri de azalarak çanağın orta seviyesinde en alt düzeye iner. Sonraki süreç de alışlar hacimlerle birlikte artmaya başlar aynı anda fiyatlarda hareketin başladığı direnç seviyesine doğru ilerler. Burada oluşan şekil bir çanak şekline benzer.

Fiyatların çanağın dip seviyesine ilerleme başlarken oluşturduğu direnç seviyesini kırması ile formasyon tamamlanmış olur. Bu direnrç seviyeden çanağın en dip seviyesine kadar olan yükseklik kadar bir yukarı yönlü fiyat hareketi beklentisi oluşur. Formasyonun tamamlanmasıyla yukarı yönlü pozisyonlar alınması uygun olabilir.


Image title


TERS ÇANAK FORMASYONU

Ters Çanak Formasyonu, çanak formasyonun tersi olarak genellikle yükselen piyasalarda fiyatların zirve yaptığı seviyelerde rastlanılır. Trend dönüş formasyonlarındandır. Öncelikle fiyatlar bir süre zirve noktalarında yatay hareket eder, bu arada işlem hacimleri de artarak  çanağın orta seviyesinde en üst düzeye çıkar. Sonraki süreç de satışlar artmaya başlar aynı anda fiyatlarda destek seviyesine doğru ilerler. Oluşan şekil ters bir çanağa benzemektedir.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA