YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Ekonomik Takvim Nedir?

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

EKONOMİK TAKVİM NEDİR?

Temel analiz yaparken dikkat edilmesi gereken verileri takip etmek ve yorumlamak son derece önemlidir. İşte bu yoğun veri akışında farklı ülkeden, hangi verinin, ne zaman açıklanacağı ile verinin beklenen ve daha önce açıklanan bilgilerinin bulunduğu tabloya ekonomik takvim adı verilmektedir.

 

Ekonomik takvim içerindeki önem derecesine göre piyasalarda ilgili parite ve/veya emtia fiyatlanmalarında dalgalanmalar olması doğaldır. Ayrıca veri saatlerine ve ülkelere göre, parite ve emtialarda işlemler yapılması ve fiyatlardaki değişimlerin değerlendirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

 

Verilerinin açıklanan değerlerinin beklentilerden uzaklaşması, paritelerde ve/veya emtia fiyatlarında meydana gelebilecek hareketlerinin dalga boyunu etkilemektedir. Sonuçların beklentilerden uzaklaşması, yatırımcıların verdiği tepkilerin şiddetini artırır. Oluşan bu sonuçlar yeni verinin yatırımcılarca fiyatlamaya başlamasıyla ve fiyat dalgalanmalarına ve hatta trend değişimlerine neden olabilir.


TradingView'in Ekonomik Takvim özelliği, faiz kararları, GSYİH açıklamaları gibi makroekonomik olayların yanı sıra, hammadde piyasalarını da takip etmek isteyenler için değerli bir araçtır. Bitcoin fiyatı, bu tür ekonomik olaylardan büyük ölçüde etkilenebilir. Dolayısıyla, Ekonomik Takvim, bitcoin grafiklerini ve diğer finansal verileri analiz ederken kullanıcılarına önemli bir öngörü kazandırır.


Finans piyasalarında yatırım yapan yatırımcılar için Ekonomik Takvim önemli bir yere sahiptir.

Ekonomik Takvim verilerine anlık olarak yatırımcı dostu InvestOR ekranımızdan veya Analiz sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Direkt olarak ekonomik takvime ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
Ekonomik Takvim

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA