YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Destek ve Direnç Çizgileri Nedir ?

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

DESTEK VE DİRENÇ ÇİZGİLERİ NEDİR ?

Fiyat değişimlerinin kıramadığı tavan noktalarından çizilen çizgi, trendin direnç çizgisi (resistance-res) olarak adlandırılır. Fiyat değişimlerinin kıramadığı taban noktalarından çizilen çizgiye ise destek çizgisi (support-sup) denilir.

Destek

Teorik olarak düşüş eğilimine devam eden fiyatın tepkiyle karşılaşacağı fiyat seviyesine verilen isimdir. Bu seviyenin tespitinde yatırımcıların psikolojisi, ilgili fiyat seviyesinde verdiği sezgiler tepkiler kullanılabildiği gibi teknik olarak matematiksel yöntemler de kullanılabilmektedir. Destek seviyesi başarıyla tespit edildiğinde analist fiyatın ilgili seviyeye ulaşması durumunda belli tepkiler vermesini bekleyebilir. Bunlardan ilki fiyatın destek seviyesinden dönerek yukarı yönlü ilerleme eğiliminde olacağı varsayımıdır. İkincisi ise destek seviyesinin kırılması durumunda fiyatın düşüş yönünde yeni bir destek seviyesi bulana kadar düşüşüne devam etme ihtimalidir. Bunların dışında aşağı yönlü kırılan bir desteğin durum değiştirerek fiyat için bir direnç görevi göreceğine ilişkin varsayım da bulunmaktadır.


Direnç

Teorik olarak yükseliş eğilimine devam eden fiyatın tepkiyle karşılaşacağı fiyat seviyesine verilen isimdir. Bu seviyenin tespitinde yatırımcıların psikolojisi, ilgili fiyat seviyesinde verdiği sezgiler tepkiler kullanılabildiği gibi teknik olarak matematiksel yöntemler de kullanılabilmektedir. Direnç seviyesi başarıyla tespit edildiğinde analist fiyatın ilgili seviyeye ulaşması durumunda belli tepkiler vermesini bekleyebilir. Bunlardan ilki fiyatın direnç seviyesinden dönerek aşağı yönlü ilerleme eğiliminde olacağı varsayımıdır. İkincisi ise direnç seviyesinin kırılması durumunda fiyatın yükseliş yönünde yeni bir direnç seviyesi bulana kadar yükselişine devam etme ihtimalidir. Bunların dışında yukarı yönlü kırılan bir direncin durum değiştirerek fiyat için bir destek görevi göreceğine ilişkin varsayım da bulunmaktadır.

Sizler için hazırlanan 2 dakikalık kısa videoyu izleyerek DESTEK ve DİRENÇ ÇİZGİLERİ hakkında hızlıca ve sade bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA