YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

V Baş Omuz

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

V FORMASYONU

V Baş Omuz

Bu formasyonlar bir önceki eğilim, hızlı ve sert olduğu zaman ortaya çıkar. V formasyonunda, fiyat eğimli ve hızlı bir şekilde bir yönde ilerlerken aniden dönüş yapar ve aynı hızla tam tersi bir yöne doğru gerçekleşmeye başlar. Dalgalanmanın yüksek olduğu grafiklerde gerçekleşen V formasyonunda, fiyat hızla așağıya düșerken aniden sert bir biçimde yükselișe geçer. Ters V formasyonunda ise yükseliș trendinde olan bir paritenin aniden düșüșe geçmesi gerekir. Bu formasyonda hareketlerin sert olușu ve genellikle volatilitenin yükseldiği piyasa koșullarında meydana gelmesi tam anlamıyla yatırımcıya bir sinyal vermez.


V formasyonun oluştuğu fiyat grafiklerinde, çok sayıda sert kırılmalar görülür Yatırımcılar için tek sinyal, fiyatın sert eğilime girmiş, hızlı bir şekilde yükseliyor yada düşüyor olması denilebilir. V formasyonunu analizlerinde kullanan yatırımcılara genellikle ana trendi izleyecek ve V formasyonunu destekleyecek, teyit edecek, başka teknik göstergelerden de yardım almaları tavsiye edilir. Volatilitenin yüksek olması ve fiyatların ani değişmesinden dolayı yatırımcı bazen analiz yapmak ve formasyonu görebilmek için ihtiyacı olan zamanı bulamaz çünkü V formasyonu diğer formasyonlar gibi başlangıcında yada gerçekleşirken somut bir sinyal maalesef vermez.


V formasyonları, genellikle başladığında farkedilmesi oldukça güç ve dönüş noktalarının tahmini zor bir formasyondur.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA