YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

İkili Zirve ve İkili Dip

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

İKİLİ ZİRVE VE İKİLİ DİP FORMASYONLARI

Image title

Fiyat grafiği üzerinde yükseliş trendinin sona ererek düşüş trendine geçildiği durumlarda görülen bir fiyat grafiği formasyonu. Fiyatın hızla yükselmeye devam ettiği durumlarda bir noktada yatırımcılar düşüşün başlayacağına olan inançlarıyla ilk satımlarını yaparlar. Bu durum ilk tepeden dönüş hareketini oluşturur ve fiyat yönünü aşağı çevirir. Bir süre aşağı giden fiyat yükselişin devam edeceğine inanan alıcıları tekrar cesaretlendirir ve fiyat yeniden yükseliş yönüne döner. İlk tepenin oluştuğu noktaya geldiğinde satıcılar tekrar devreye girer ve böylece ikinci tepe oluşur. Bundan sonra aşağı yönlü ilerleyen fiyat daha önce düştüğü noktaya kadar ilerler ve ilgili noktayı geçip aşağı yönde niyetini tamamen belli edince formasyon tamamlanmış olur. İkili tepe formasyonu önemli bir dönüş formasyonudur ve yükseliş trendinin sona erip yerini düşüş trendine bıraktığı ile ilgili sinyal oluşturduğu düşünülür.


Fiyat grafiği üzerinde düşüş trendinin sona ererek yükseliş trendine geçildiği durumlarda görülen bir fiyat grafiği formasyonu. Fiyatın hızla düşmeye devam ettiği durumlarda bir noktada yatırımcılar yükselişin başlayacağına olan inançlarıyla ilk alımlarını yaparlar. Bu durum ilk dipten dönüş hareketini oluşturur ve fiyat yönünü yukarı çevirir. Bir süre yukarı giden fiyat düşüşün devam edeceğine inanan satıcıları tekrar cesaretlendirir ve fiyat yeniden düşüş yönüne döner. İlk dibin oluştuğu noktaya geldiğinde alıcılar tekrar devreye girer ve böylece ikinci dip oluşur. Bundan sonra yukarı yönlü ilerleyen fiyat daha önce yükseldiği noktaya kadar ilerler ve ilgili noktayı geçip yukarı yönde niyetini tamamen belli edince formasyon tamamlanmış olur. İkili dip formasyonu önemli bir dönüş formasyonudur ve düşüş trendinin sona erip yerini yükseliş trendine bıraktığı ile ilgili sinyal oluşturduğu düşünülür.

Mevcut fiyat hareketini ters yönde etkileyen formasyonlar olduğu için “trend dönüş formasyonu” olarak adlandırılırlar.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA