YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Omuz Baş Omuz

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

OMUZ BAŞ OMUZ FORMASYONLARI

Image title

Bir fiyat grafiğinde yükselişin sona erdiğini ve düşüşün başladığını işaret ettiği düşünülen fiyat grafiği formasyonu. Omuz Baş Omuz formasyonu oluşurken önce mevcut yükselişi sorgulayan alıcıların satışa başladığı görülür. Bu ilk tepki genellikle alım pozisyonlarından kar almak isteyen yatırımcıların pozisyonlarını kapatmasıyla gerçekleşir. Buna istinaden fiyat grafiğinde ilk tepe yani ilk omuz oluşur. Geri çekilen fiyatı yeniden bir alım fırsatı olarak gören alıcılar yeniden bir yükseliş başlatır. Bu yükseliş önceki omuz tepesini geçerek yeni bir tepe oluşturur ve buraya baş hizası denir. Bu noktada yeniden kar satışları başlar, omuz hizasından daha aşağıya yönelir ve fiyat boyun çizgisi adı verilen bir noktaya kadar geri çekilme yaşanır. Ardından yine bir alım yükselişi yaşanır ama bu yükseliş baş hizasına kadar çıkamaz. Önceki omuz tepesine kadar çıkar ve ardından düşüş başlar. Bu düşüş, baş hizasından sonra gerçekleşen düşüşü yani boyun çizgisini aşağıya kırdığı anda formasyon tamamlanmış olur. Formasyonun devamında fiyatların düşüş yönlü devam edeceğine inanılır.


  1. Artış trendindeki omuz baş omuz formasyonunda, sağ omuz seviyesi sol omuz seviyesinden daha aşağı düzeydeyse düşüş yönünde sinyal güçlüdür.

  2. Düşüş trendinde oluşan ters omuz baş omuz formasyonu ise yükseliş trendine girileceğinin uyarısıdır.

  3. Formasyonun sağ omuz seviyesi sol omuz seviyesine göre daha yüksekteyse sinyalin gücü artar.

Teknik analiz de çok sık rastlanılan bir formasyondur. Genellikle orta vadeli trendlerde oluşan formasyon türüdür.

Omuz Baş Omuz formasyonu trendin ters yöne döndüğünü gösteren formasyonlardandır.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA