YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Dikdörtgen Formasyonu

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

DİKDÖRTGEN FORMASYONU

Takoz Formasyonu

Dikdörtgen formasyonu en basit formasyondur.Genellikle, üçlü tepelere benzer. Fakat üçlü tepe yada üçlü dipler kadar tepe ve dip noktaları aynı seviyede olmayabilir. Yani bir yükselişi geri alan satış hareketi yükseliş boyundan daha az yada daha fazla olabilir.Bu hareketler dikdörtgen çizgileri içerisinde kaldığı sürece formasyon oluşur. Fiyatlar dikdörtgeni kırdığı zaman trend en az dikdörtgen boyu kadar devam eder. Dikdörtgen çizgileri direnç ve destek seviyeleri olarak da kullanılarak alış ve satış noktaları belirlenebilir.


Dikdörtgen formasyonu fiyatların yatay seyir halinde olduğu durumlarda ortaya çıkar. Belli bir trend yönünün olmadığı durumlardır. Dikdörtgen formasyonu genellikle, fiyat yükselirken, aşağı yönde bir tepkiyle karşılaşması ve düşerken yukarı yönde bir tepkiyle karşılaşması sonucu oluşan yatay kanaldır. Piyasada realizasyon hareketleri oluşurken görülmesi muhtemeldir.


Belli bir trend içerisindeyken oluşan diktörtgen formasyonu,formasyon sonlandığında da çoğunlukla formasyon oluşmadan önceki trendine geri döner. Yükselen bir trend içerisinde hareket eden fiyatlar, dikdörtgen formasyonu sonucunda üst çizgiyi kırarak dikdörtgenin boyu kadar yükselir ve formasyon öncesi olduğu gibi yükseliş trendine devam eder. Düşüş trendindeki fiyatlar ise, formasyon oluştuktan sonra alt çizgi kırararak dikdörtgen boyu kadar düşüş gerçekleştirir ve düşüş trendine devam eder.

Dikdörtgen formasyonu fark edilmesi en kolay formasyonlardan biridir. İki çizgi arasında yükselip alçalan bir piyasayı gösterir. 

Dikdörtgen formasyonu sonrası gelişme genelde  piyasanın daha önceki genel eğilimi doğrultusunda devam eder.


NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA