YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

MACD Osilatörü

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

MACD OSİLATÖR

MACD (Hareketli Ortalamaların Uyumu/Uyumsuzluğu),  iki farklı hareketli ortalama arasındaki ilişkiyi gösteren ve piyasa katılımcılarının sık kullandığı orta vadeli indikatörlerdendir. İlk olarak Gerald Appel tarafından geliştirilmiştir.


MACD iki farklı üssel ortalama  (EMA) arasındaki farkla hesaplanır ve sıfır düzeyi çevresinde dalgalanan iki çizgiden oluşur. Kısa periyodlu üssel ortalama (12 günlük) değerinden uzun periyodlu üssel ortalama (26 günlük) değeri çıkarılır ve rastgele fiyat dalgalanmalarının bertaraf edilmesi amacıyla bu formül birkaç defa tekrar hesaplanır.


MACD = EMA(9)(A)

A = EMA (12) (İ) - EMA (26) (İ)

i = Mevcut fiyat değeri


MACD indikatörü belli bir eğilime  sahip piyasalarda günlük veya daha uzun vadeli periyodlarda analiz edildiği zaman daha tutarlı sonuçlar verir. Saatlik ve kısa zaman periyodlarına uygulandıgında yanlış sinyal verebilir. İndikatör, 0 seviyesini kırmasıyla tutarlı işlem sinyali verir. 

MACD piyasada uyumsuzluk durumlarını daha net şekilde yansıtma özelliğine sahiptir. 

MACD 0 seviyesini yukarı doğru kestiğinde “AL”, aşağı doğru kestiğinde ise “SAT” sinyali verir.

Sizler için hazırlanan 3 dakikalık kısa videoyu izleyerek MACD OSİLATÖRLER hakkında hızlıca ve sade bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

MACD İLE VERİLEN İŞLEM SİNYALLERİ

Merkez bankaları ülkelerde politika yapıcı bir kurum olarak para politikasına dair hedefler oluşturan ve bu hedeflere ulaşmak için uygun politika araçlarını kullanmaya yetkili olan kuruluşlardır. Merkez bankaları ekonomiye para arzı ve açık piyasa işlemleriyle müdahale ederek ekonomik hedefler için optimal politikayı uygular ve fiyat istikrarının oluşmasını sağlar.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA