YATIRIM

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Takoz Formasyonu

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

TAKOZ FORMASYONU

Takoz FormasyonuTakoz formasyonu, teknik analizde çok sık rastladığımız bir formasyon türü değildir. Genel itibariyle üçgen formasyonları ile oldukça benzer özellikler taşırlar. Zirve noktaları ile çizilen çizgi ile düșüș noktaları için çizilen çizgilerin aynı yönde ve daralarak devam etmesiyle oluşan, üçgen formasyonuna benzeyen formasyonlardır.


Takoz formasyonunda fiyatlar gittikçe daralan bir kanal içerisinde hareket ederler fakat fiyatlar, üçgen formasyonundaki gibi sivri bir uç noktada kesişmezler.

Tıpkı üçgen formasyonlarında olduğu gibi, azalan ve artan takoz formasyon türleri görebiliriz.


Eğer oluşan fiyat seviyesi, bir önceki fiyat seviyesinden daha düşük bir seviyeyi zirve olarak test ediyorsa “Azalan Takoz” mevcuttur. Formasyon çalıştığında, genellikle takoz yönüyle aynı yönde bir kırılma gerçekleştirir ve fiyat, kanalın alt çizgisini kırarak hızla düşmeye başlar. Bu durumda satış pozisyonu açmak mantıklı bir işlem stratejisi olabilir.Tam tersi durumun oluşması da olasılık dahilindedir. Yani, azalan takoz formasyounda, kanalın üst bandı kırılarak hızlı yükselişler de gerçekleşebilir.

Fiyat seviyesi bir önceki fiyat seviyesine göre daha yüksek bir dip seviyesini test ediyorsa, “Artan Takoz” formasyonunun mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Artan takoz formasyonu çalıştığında, genellikle yukarı doğru bir kırılma gerçekleşir ve fiyat hızlıca artmaya başlar. Bu durumda da alım poziyonu açılabilir. Fakat, kanalın alt seviyesinde bir kırılma gerçekleşmesi  ve satışların hızlanma olasılığı da mevcuttur.

Takoz formasyonu,çok sık oluşmasada, oluşması durumunda piyasada ani bir fiyat hareketinin habercisi olabileceği için teknik analizde önemli bir formasyondur.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA