YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Bayrak Formasyonları

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

BAYRAK FORMASYONLARI

Bayrak Formasyonları

Hızlı hareket eden bir trendde genel istikametin tersi yönünde oluşan ve belli zaman sonra fiyatların tekrar trend yönüne döneceğini tahmin etmeye yarayan formasyonlardır. Bayrak formasyonları fiyatların hızlı değiştiği dönemlerde oluşan formasyonlardır.


Bayraklar trend içinde fiyat hareketlenmelerinin neredeyse aynı düzeyde oluştuğu aralıklarda ortaya çıkar.  Fiyatın bayrağı kırmasıyla piyasa kendini yeniden toparlar ve önceki yönünde devam eder.


Bayrak formasyonu genelde ana trende aksi yöndedir ve formasyonun kırılması trendin devam edeceğini gösteren sinyaldir. Bu formasyondan yararlanarak, düşüş yönlü bayrakları artış sinyali, artış yönlü bayrakları düşüş sinyali olarak tanımlayabiliriz.

Genellikle sert trendlerde düşüş yönlü bayrak formasyonları görülmektedir ve çoğunlukla fiyat aralıkları dediğimiz “breakaway gap” oluşmaktadır.

Trend yönünde oluşan bayrak formasyonları ise genellikle eğilimin yavaşladığını ve yakında trendin döneceğini gösterir.


Bayrak formasyonu ile işleme karar verebilmek için,  oluşan üçgenin kırılmasını bekleyerek karar almak yatırım açısından daha sağlıklıdır bir karardır.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA