HİSSE SÖZLÜĞÜ

HİSSE HAKKINDA HER ŞEY

Hisse Senedi Piyasasının Avantajları

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

HİSSE SENEDİ PİYASASININ AVANTAJLARI

Tasarruf sahipleri Türkiye’nin gelişen ekonomisi ile Borsa İstanbul’da Türkiye’nin en büyük şirketlerine yatırım yaparak  birikimlerini değerlendirebilmektedir. Hisse senedi piyasalarında işlem yapan yatırımcılar aynı zamanda piyasanın önemli avantajlarından yararlanabilirler. Hisse senedi piyasasının başlıcan en önemli avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.


1

Dilediğiniz Şirkete Ortak Olabilirsiniz

Borsa İstanbul’da, Türkiye’nin önde gelen 500’ün üzerindeki şirketlerin hisse senetlerini alarak, onlara bir nevi ortak olabilirsiniz. Alacağınız hisse senedi adeti oranında ortak olduğunuz pay hakkı ile şirket sermayedarı olabilir, yönetim kurulu toplantılarına katılabilir ve söz sahibi olabilirsiniz.

2

Hisse Senedi Sahibi Özel Haklara Sahiptir

Borsa İstanbul’da hisse senedi sahibi olan yatırımcılar aynı zamanda ortak olduğu şirketin kar payına, rüçhan hakkına, oy hakkına, bilgi alma hakkına, şirket yönetimine katılma hakkına ve tasfiye bakiyesine katılma gibi bir çok değerli hakka sahiptir.

3

Hisse Senetleri Organize Bir Piyasadır

Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören Hisse Senedi işlemleri organize bir piyasada gerçekleşmektedir. Organize piyasa demek, devletin gözetiminde ve denetiminde olan örgütlenmiş bir piyasa anlamına gelmektedir. Örgütlenme ise piyasanın denetlendiği, bağlı olduğu bir resmi kurum olan ve uyması gereken kanunlar ile düzenlenen piyasa anlamına gelmektedir. Organize piyasalar yatırımcılara güven veren bir yapılanmadır. Yatırımcıların güvenli bir şekilde tasarruflarını finansal piyasalarda yatırıma dönüştürmesi piyasa katılımcılarını artıran bir unsurdur.

4

Hisse Senedi Piyasası Likittir

Organize borsalarda ki güven unsuru ile birlikte piyasada yatırımcı sayısı artış gösterir. Yatırımcı sayısının hem kurumsal hem de bireysel olarak artması piyasanın likiditesini arttıran en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Hisse senedi piyasalarında işlem gören şirket paylarının derinliğinin artması piyasanın daha likit olmasını sağlamaktadır. Derinlik arttıkça işlem gören hisse senetlerindeki hacimler yükselir. İşlem hacmi yüksek olan borsalara her zaman daha fazla talep gelmektedir. Hisse senetleri piyasası bir çok diğer finansal piyasalara nazaran oldukça likittir. Bunun anlamı, yatırımcı elindeki finansal varlığı en hızlı şekilde nakit paraya çevirebilmesidir.

5

Hisse Senetleri Piyasası Spot Bir Piyasadır

Hisse senetleri, yatırımcıların dilediği zaman alıp, dilediği zaman piyasada satabildiği bir finansal üründür. Bir hisse senedinin işlem gördüğü borsada ki işlem tahtasında değişim gösteren Alım-Satım fiyatları, hissenin o anki anlık gerçek değerini göstermektedir. Anlık olarak şimdiki değeri alınıp-satılan piyasaya Spot piyasa denilmektedir. Vadeli işlem borsalarında işlem gören bir çok finansal ürün adından da anlaşılacağı üzere ileriki bir tarihte olması beklenen bir fiyat üzerinden alınıp-satılmaktadır.

6

Çift Yönlü İşlem İmkanı Vardır

Son yıllarda hızla popüler halen gelen kaldıraçlı alım-satım işlemlerinin en büyük özelliklerinden biri de piyasanın çift yönlü alım-satıma kolay bir şekilde imkan vermesidir. Bir çok yatırımcı hisse senedi piyasasında sadece yükseliş yönünde pozisyon alınması durumunda para kazanabileceğini düşünür. Halbuki hisse senedi işlemlerinde “Açığa Satış” imkanı ile ödünç piyasası sayesinde hisse senetleri açığa satıldıktan sonra hissenin düşüş göstermesi yatırımcıya para kazandırabilir. Düşüş sonrasında yerine konan hisseler yatırımcılara karlı işlem imkanı vermektedir.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA