FUTURES SÖZLÜĞÜ

FUTURES HAKKINDA HER ŞEY

Futures Piyasada Teminat Tamamlama Çağrısı

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

FUTURES PİYASADA TEMİNAT TAMAMLAMA ÇAĞRISI

Futures Piyasalarda sözleşme fiyatının değişimi sonucu yatırımcı hesabında kâr ya da zarar oluşabilir. İşlemde zarar oluşması durumunda teminat bakiyesi düşer bu durumda da ilave teminata ihtiyaç duyulur.

Yatırımcının hesabındaki teminat miktarı Sürdürme Teminatı seviyesinin altına düşerse, yatırımcı Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) alır. Bu durumda yatırımcı teminatını yeniden en az Başlangıç Teminatı seviyesine kadar yükseltmek zorundadır.

Örnek:

Yatırımcı Euro Dolar Futures Sözleşmesinden 1 kontrat işlem yapmak istiyor. Eğer yatırımcının hesap bakiyesinde 5.000 Dolar var olduğunu farz edelim. 1 adetlik kontratı satın alabilmesi için yatırımcının hesabından başlangıç teminatı olarak 5.000 Dolar ile işlem gerçekleşmektedir. Pozisyonda %20 zarar yaşanması durumunda yani 1.000 dolar zarar oluşması halinde yatırımcıdan teminatı yeniden 5.000 dolara yükseltmesi istenmektedir.


NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA