YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Grafik Çeşitleri

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

GRAFİK ÇEŞİTLERİ

Fiyat değişimlerinin teknik analiz ile en basit analiz yöntemi grafik analiz yöntemidir. Birkaç çeşit fiyat grafiği vardır. Tüm fiyat grafiklerinin ortak özelliği dikey eksende fiyat değişimlerinin, yatay eksende ise zamanı göstermesidir.

ANLIK GRAFİK (TICK CHART)

Anlık grafikte fiyat değişimlerinin her yeni kota değeri görülür. Diğer fiyat  grafiklerinden farklı olarak bu grafiklerde zaman değişkeni yoktur. Anlık grafikte her yeni fiyat değişimi dikey eksen boyunca aşağı ve yukarı çizgiler şeklinde ifade edilir. Aktif piyasalarda belirli zaman dilimlerinde çok sayıda fiyat değişim çizgisi görülürken, durgun piyasalarda bunun tersine daha az sayıda değişim çizgisi görülür.

Image title


ÇİZGİ GRAFİK (LINE CHART)

Bir fiyat grafiği gösterim şekli. Kapanış fiyatlarının birleştirilmesi suretiyle çizilir ve basit bir görünüm sağlar. Yapısı itibariyle sadece kapanış fiyatlarını tanımladığı için ayrıntılı fiyat hareketi bilgisi içermez ve bu nedenle yüzeysel bir bakış sağlar. Elbette bu görünüm tercihi bazı durumlarda okuma kolaylığı açısından avantaj da sağlayabilir. Mesela korelasyon incelemek isteyen bir yatırımcı herhangi bir şekilde grafiğinde korelasyon indikatörü kullandığında üst üste binmiş grafiklerde daha az karmaşık bir görünüm elde etmek isteyebilir. Bu durumda çizgi grafiği görünüm kolaylık ve anlaşılabilirlik sağlayabilir. Buna benzer birçok durum için analistler zaman zaman çizgi grafiklerine başvurabilir.

Image title


ÇUBUK GRAFİK (BAR CHART)

Fiyat grafiği gösterimlerinden biri. Grafiği oluşturan her bir bar açılış, kapanış, düşük ve yüksek olmak üzere dört temel fiyat bilgisi içerir. Barın sol tarafındaki çentik açılış fiyatını, sağ tarafındaki çentik kapanış fiyatını gösterir. Barın alt ve üst uçları ise en düşük ve en yüksek fiyat bilgisini gösterir. “Çubuk grafiği” terimiyle ifade edildiği de olur.


Image title


MUM GRAFİK (CANDLE STICK)

İngilizcesi Candlestick olan mum çubuğu, bir fiyat grafiği gösterim şeklidir. Yaratıcısı 18. Yüzyılda Japonya’da yaşamış bir pirinç tüccarı olan Münehisa Homma’dır. Mum çubuğu grafikleri bugün özellikle Forex işlem platformları başta olmak üzere birçok platformda en çok kullanılan fiyat grafiği gösterim şekillerinden biridir. Açılış ve kapanış fiyatları arasında mum gövdesi oluşurken mum gövdesinin sınırlarından sonra en düşük ve en yüksek fiyat seviyesine kadar olan kısımda da mum iğnesi adı verilen kısım oluşur. Mum gövdesinin rengi ise piyasa yönünü betimler. Çoğu platformda mum çubuklarının oluşturan tüm renkler özelleştirilebilir ve böylece yatırımcı kendi stilini yaratabilir.


Mum çubukları, diğer gösterimlerden farklı olarak kendi içerisinde bir analiz tekniği barındırır ve bu tekniğe “mum çubuğu formasyonları” adı verilir. Bir ya da birden fazla mum çubuğunun aldığı şekle göre gelecek fiyatı tahmin etmeye yarayan bu yöntemde çeşitli formasyonlar ve bu formasyonların anlamları açıklanır. Formasyon isimleri Münehisa Homma’nın 18. Yüzyılda verdiği orijinal isimlerdir ve bugün halen kullanılmaktadır. Doji, marubozu, asılı adam, çekiç gibi isimlerle anılan (ve bu isimlerle sınırlı kalmayan) formasyonlar teknik analistlerin fiyatın devamı ya da dönüşüne ilişkin sinyal üretmeye çalıştığı önemli bir tekniktir.

Image title


NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA