VİOP SÖZLÜĞÜ

VİOP HAKKINDA HERŞEY

VİOP'A GİRİŞ
VİOP'un Tarihçesi

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

VİOP'UN TARİHÇESİ

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda İzmir merkezli olarak 2005 yılında işlem görmeye başlayan vadeli işlem sözleşmeleri, Borsa İstanbul’un 3 Mayıs 2013 tarihi itibariyle VOB’un % 100 hissedarı olması sonrasında, 5 Ağustos 2013 tarihinde VOB-VİOP birleşmesinin ardından VİOP çatısı altında birleştirilmiştir. Bu tarihten itibaren Türkiye’deki tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri VİOP çatısı altında tek platformda gerçekleştirilmektedir.

 

Türkiye’de vadeli işlemler ilk olarak 21 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş Pay Vadeli İşlem ve Pay Opsiyon Sözleşmeleri ile işleme başlamıştır. Endeks Opsiyon Sözleşmeleri ise 5 Nisan 2013 tarihinde işleme açılmıştır.  Böylece VİOP çatısı altında organize bir piyasada opsiyon sözleşmeleri işleme açılmıştır. Gerek bireysel gerekse kurumsal yatırımcılar için  finansal enstrümanlara daha güvenli bir şekilde ulaşarak işlem yapabilme  şansına kavuşmuşlardır.

 

Vadeli işlem ve Opsiyon sözleşmelerinin VİOP çatısı altında piyasaya sunulması, yatırımcılara düşük işlem maliyeti, kâr amaçlı yatırım, farklı stratejilerle işlem yapma, arbitraj ve korunma gibi birçok özelliğinden faydalanma fırsatı sağlamıştır.


NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA