YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Veriler ile Döviz Kurları Arası İlişki

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

EKONOMİK VERİLER İLE DÖVİZ KURLARI ARASI İLİŞKİ

FAİZLER İLE DÖVİZ KURLARI ARASI İLİŞKİ

Para birimlerinin fiyatlarını etkileyen en önemli nedenlerden biri, o ülkedeki faiz oranlarıdır. Örneğin, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faizleri sabit tutup, Amerika Merkez Bankası (FED)  faiz oranlarını arttırdığında Amerikan Doları değer kazanır ve dolayısıyla EUR/USD paritesinde düşüş görülür. Forex Dolar Kuru


Aynı şekilde TCMB faiz oranlarını indirdiğinde USDTRY paritesinde Türk Lira’sının değer kaybından dolayı yukarı yönlü bir hareket görülebilir.


GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA İLE DÖVİZ ARASI İLİŞKİ

GSYİH'daki değişim, ülke ekonomisindeki büyümeyi veya daralmayı gösteren önemli bir makro ekonomik veridir. Bir ülkede GSYİH verisinin artış göstermesi, o ülke para biriminin değer kazanmasını sağlar. Ülkenin GSYİH rakamının düşüş göstermesi ise, para biriminin değer kaybetmesine yol açar.


Örneğin; 

ABD yıllık GSYİH verisindeki bir önceki döneme göre artış görülmesi Amerikan Doları’nın değer kazanmasına, EUR/USD paritesinde aşağı yönlü harekete sebep olabilir.


İŞSSİZLİK ORANI İLE DÖVİZ KURLARI ARASI İLİŞKİ

İşsizlik oranı ekonomik gidişata dair önemli bir gösterge olduğu için değişimleri para birimi üzerinde direkt etkilidir.

Örneğin; ABD işsizlik oranının bir önceki döneme göre düşmesi Amerikan Doları’nın değer kazanmasına, artış göstermesi ise değer kaybetmesine  yol açar.


Amerika’da işsizlik oranının arttığı bir durumda, EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareket görülebilir.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA