YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Awesome Osilatörü

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

AWESOME OSİLATÖRÜ

Bill Williams tarafından yaratılan Awesome Oscillator’ü Türkçeye çevirmeye kalktığımızda Müthiş Osilatör ya da Harika Osilatör gibi bir çeviri ortaya çıkar. Awesome Oscillator piyasanın momentumundan yola çıkarak alım satım sinyali ürettiği düşünülen bir indikatördür. Ortada bir sıfır çizgisi bulunur. Bu çizginin altında ve üstünde uzanan kırmızı ve yeşil çubuklarla betimlenir. Her osilatör gibi Awesome osilatörü de alım/satım noktaları oluşturan bir teknik göstergedir. Özellikle sıfır çizgisini yukarı ya da aşağı yönlü kesen histogram ile alım/satım sinyali oluştuğu varsayılır. Bununla beraber çubukların tepelerdeki renk değişimi de dönüş sinyali olarak yorumlanabilmektedir.  

Awesome kullanımının ana kuralı şöyledir;  Bir önceki muma göre yukarı hareketlerde alım, aşağı hareketlerde satım pozisyonlarına girilir.

1) ALIM SİNYALİ

Osilatör grafiği 0 çizgisi üzerindeyken gösterge düşüş yönünden artış yönüne doğru yön değişimi yaparsa “Alım” sinyali verir.

Sinyal oluşurken A mumu  B mumundan büyük ve herhangi bir renkte olabilir. B mumu kırmızı, C mumu ise mutlaka yeşil olmalıdır. Sinyal mumu oluşumu alım pozisyonu için uygun durumdur.


Sinyal mumu oluşumu bittikten sonra mum tavanın 1 pip üzerindeyken Buy Stop emri konulabilir. Awesome osilatöründe oluşan her yeni işlem sinyali kendinden önce gelen tüm işlem sinyallerini etkisiz kılar. Bu nedenle sinyal mumundan önce sonra gösterge grafiği artış yönünü korumuyorsa Buy Stop emri iptal edilmelidir.


 Osilatörler - Awesome


2) SATIŞ SİNYALİ

Satış sinyali, alış sinyalinin tam tersidir. Osilatör grafiği 0 çizgisinin altındaysa gösterge artış  yönünden tekrar düşüş yönüne yön değiştiriyorsa “satış” sinyali oluşur. Sinyal oluşurken A mumu B mumundan küçük ve herhangi bir renkte olabilir. B mumu yeşil, C mumuysa mutlaka kırmızı olmalıdır. Sinyal mumu oluşumunu bitirdikten mum tabanının 1 point altında Sell Stop emri konulabilir.

Awesome grafiği 0 eksenini yukarı yönde kırıyorsa “Alım”, aşağı yönde kırıyorsa “Satış” sinyali verir.

 Osilatörler - Awesome

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA