HİSSE SÖZLÜĞÜ

HİSSE HAKKINDA HER ŞEY

Endeks Nedir?

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

ENDEKS NEDİR?

Endeks, belli bir zaman dilimine ait olan fiyat, maliyet, satış, üretim gibi verilerin toplanması ile oluşturulan göstergelerdir. Borsa endeksleri ise borsada işlem hisse senetlerinin fiyat ve getiri performanslarını ölçmekte kullanılan temel göstergedir. Endeksler, bütünsel olarak yapabildiği gibi sektörel bazda da yapılabilir. Böylece hem hisse senedinin hem sektörlerin hem de ekonominin performansı takip edilmektedir.

BORSA ENDEKSİ NEDİR, POPÜLER BORSA ENDEKSLERİ NELERDİR?

Borsa endeksi, içerisinde belirli hisse senetlerini bulunduran, bu hisse senetlerinin farklı ağırlıklarla hesaplanması sonucu bulunan değerdir. Her hissenin endeks değeri içerisindeki ağırlıklarına göre farklılık göstermektedir. Borsa endeksleri; hisse senetlerinin fiyat hareketlerini ölçerek, borsanın genel trendinin de belirlenmesini sağlar.

Dünya’da işlem hacmi bakımından en aktif borsa endeksleri Dow Jones, Nasdaq, S&P 500, FTSE ve DAX olarak sıralanabilir.


Türkiye’de ise Borsa İstanbul çatısı altında birden fazla endeks bulunmaktadır. Borsa İstanbul’da en fazla işlemin gerçekleştiği endeksler; BİST100 endeksi, BİST30 endeksi ve BİST Bankacılık endeksi olarak takip edilmektedir.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA