FOREXPedia

Ekonomik Veriler ile Döviz Kurları Arası İlişki


Faizler ile Döviz Kurları Arasındaki İlişki

Para birimlerinin fiyatlarını etkileyen en önemli nedenlerden biri, o ülkedeki faiz oranlarıdır. Örneğin, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faizleri sabit tutup, Amerika Merkez Bankası (FED)  faiz oranlarını arttırdığında Amerikan Doları değer kazanır ve dolayısıyla EUR/USD paritesinde düşüş görülür.

Aynı şekilde TCMB faiz oranlarını indirdiğinde USDTRY paritesinde Türk Lira’sının değer kaybından dolayı yukarı yönlü bir hareket görülebilir.


Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ile Döviz Kurları Arası İlişki

GSYİH'daki değişim, ülke ekonomisindeki büyümeyi veya daralmayı gösteren önemli bir makro ekonomik veridir. Bir ülkede GSYİH verisinin artış göstermesi, o ülke para biriminin değer kazanmasını sağlar. Ülkenin GSYİH rakamının düşüş göstermesi ise, para biriminin değer kaybetmesine yol açar.

Örneğin; ABD yıllık GSYİH verisindeki bir önceki döneme göre artış görülmesi Amerikan Doları’nın değer kazanmasına, EUR/USD paritesinde aşağı yönlü harekete sebep olabilir.


İşsizlik Oranı ile Döviz Kurları Arası İlişki

İşsizlik oranı ekonomik gidişata dair önemli bir gösterge olduğu için değişimleri para birimi üzerinde direkt etkilidir.

Örneğin; ABD işsizlik oranının bir önceki döneme göre düşmesi Amerikan Doları’nın değer kazanmasına, artış göstermesi ise değer kaybetmesine  yol açar.

Amerika’da işsizlik oranının arttığı bir durumda, EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareket görülebilir.