YATIRIM SÖZLÜĞÜ

YATIRIM HAKKINDA HER ŞEY

Marjinal Fayda Nedir?

Bu bilgileri arkadaşlarınla paylaş:

MARJİNAL FAYDA NEDİR?

Tüketilen malın bir birim artırılmasıyla bu son birim malın toplam fayda da yarattığı değişikliği ifade eden terimdir. Bir maldan tüketilen miktar arttıkça, artan her birim maldan alınacak fayda azalır. Tüketim arttıkça bir süre sonra fayda sıfıra iner sonrasında da azalmaya başlar. Buna Azalan Marjinal Fayda Kanunu adı verilir. Tüketicilerin bir maldan satın aldığı miktarların artması ile birlikte, her birimin faydası azaldığına göre, bu malın ilave birimlerinin satılabilmesi için fiyatının düşürülmesi gerekir. Bu durum Talep Eğrisinin negatif eğimli olmasına neden olur.

Klasik İktisatcılar, insanın rasyonel hareket eden bir varlık olduğunu söyler. Bu durum insan davranışlarının yapısını belirler. Klasik iktisatcılardan Marshall, faydanın mutlak olarak ölçülebileceği varsayımından hareket etmiştir. Marshall’a göre faydanın ölçüsü fiyattır. Tüketiciler harcama yaparken mallar arasında kendisine en yüksek faydayı sağlayacak ürünlere yatırım yapar. Örneğin bir kişi bir X malının bir birimine 8, ikinci birime 6, üçüncü birime 4 Lira vermeye razı ise bu, o kişinin söz konusu birimlerden o ölçülerde bir fayda sağladığı anlamına gelir.

NASIL YATIRIMCI OLABİLİRİM?

Sizi InvestAZ dijital yatırım dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek hemen e-yatırımcı olabilirsiniz.

  • Yan tarafta bulunan Demo Hesap formunu doldurarak ücretsiz e-yatırım hesabı açabilirsiniz.

    • Gerçek hesap açma başvurusunda bulunarak yatırım dünyasının kapılarını açabilirsiniz.

  • Hesabınızı fonladıktan sonra işlemlerinize kolayca başlayabilirsiz.

Ücretsiz Hesap AçYATIRIMA BAŞLA