Hisse Senedi

BIST 100 Nasıl Hesaplanır?

Yazan InvestAZ

100 hisse senedinin ortak performansını gösteren BIST 100 yatırımcıya yatırım yapmaları gereken şirketler ve sektörler hakkında yararlı ipuçları verir. Borsanın yükselmesi ya da borsanın düşmesiyle ilgili yorumlar borsa endeksleri üzerinden yapılır. Bu endekslerin nasıl hesaplandığı ve tam olarak ne anlama geldiği endeks değişimlerini doğru yorumlamak adına yatırımcı için büyük önem taşır.

BIST 100 Nasıl Belirlenir, Yatırımcıya Ne Gösterir?

Borsa İstanbul’da işlem gören paylar, yılda 4 kez gözden geçirilerek, BIST 100 Endeksi’nde yer alacak olanlar belirlenir. Endeks seçimi, ulusal pazarda işlem gören şirketlerle, kurumsal ürünler pazarında işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları payları arasından yapılır. Endekste yer alabilecek şirketlerin belirlenmesinde farklı kriterler aranır. Endekslerde görebileceğimiz işletmeler için ana kriterler, işlem hacimleri ve fiili dolaşımdaki payların piyasa değerleridir. İşte bu yüzden hisse senetlerinin ortak performansının yatırımcılar tarafından takip edilebilmesi ve yatırımcıya yol göstermesi amacıyla hesaplamalar yapılır.

BIST 100 Nasıl Hesaplanır?

Endekslerin hesaplamasında piyasa değerleri ön plana çıkar. BIST 100 endeksi, hesaplama formülü ile kolayca hesaplanır. BIST 100 endeksi hesaplama formülü Et= Σ (Fit x Hit x Nit) / Bt şeklindedir. Dilerseniz bu formülü biraz açalım;
Et = Endeksin t zamandaki değeri
Fit = “i” nci payın t zamandaki fiyatı
Nit = “i” nci payın t zamandaki toplam sayısı
Hit = “i” nci payın t zamandaki fiili dolaşımdaki pay oranı
Bt = Endeksin t zamandaki bölen değeri
Endeksin “t” zamanındaki değeri hesaplanırken endekse dahil her bir hisse senedinin “t” zamandaki fiyatı, fiili dolaşımdaki hisse senedi sayısı ile çarpılır, tüm hisse senetlerinin fiili dolaşımdaki paylarının değeri toplanır ve önceden belirlenen bir tarihteki baz endeks değerine (bölen) bölünür.

BIST 100 nedir diye merak ediyorsanız, daha detaylı bilgileri Yatırım Sözlüğü’nde bulunan BIST 100 nedir sayfamızdan bulabilirsiniz.

2 Yorum

  • Bist 100 hakkında yorum yapmanız mümkün mü acaba? Bist 100 endeksi bu hafta 92.000’i geçer mi? Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler.