Kripto Paralar

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Yazan InvestAZ

Son zamanlarda çokça duymuş olabileceğiniz Bitcoin nedir diye merak ediyorsanız aşağıda ayrıntılı olarak açıkladık.

Bitcoin, Türkiye’de çok fazla bilinmese de yurt dışında paranın geleceği olarak tanımlanıyor. Türkiye’de de giderek tanınan bitcoin, dijital dünyaya uyumlu bir para birimi. Hatta bu para biriminin tam olarak tanımına; internete endeksli, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmadan dolaşıma girebilen sanal para birimi diyebiliriz. 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiş bu para birimi küresel piyasalarda, dolar ve euro’ya alternatif olarak lanse ediliyor. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC olarak biliniyor.

Özgür ve Teknolojik Para Bitcoin

Bitcoin’in en önemli özelliği merkez bankası da dahil, hiçbir devlet kurumu tarafından yönetilmiyor olması. Bu yüzden döviz hareketlenmelerinden asla etkilenmiyor ve hiçbir banka kullanıcının parasına ulaşamıyor. Onun değerini piyasasındaki arz ve talep koşulları belirliyor. Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce değeri azalıyor. Bitcoin, sanalda dolaşımı olan bir para birimi olduğu için kişilere kimliklerini açıklamadan para gönderme olanağı sunuyor. İnternet üzerinden alışveriş ya da yatırım yapma şansı veren bu sistem, kimliklerinizi tamamen gizli tutuyor.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

“Bitcoin ne demek?” Sorusundan sonra sorabileceğiniz en önemli soru da bu. Çünkü paralar devletler tarafından basılır ve Bitcoin’in devletlerle hiçbir ilgisi yok. Peki, bitcoin nasıl üretiliyor ve bunu kim yapıyor? Tabii ki bilgisayarlar. Bitcoin üretim işine madencilik (mining) deniyor. Sanal madencilik denen yol ile verilen 16 haneli bir şifreyi çözebilen bilgisayarlar Bitcoin kazanıyor.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

İlk olarak hiçbir ücret ödemeden, kolayca bir Bitcoin hesabı açmalısınız. Sanal cüzdanınızı (birden fazla sanal cüzdan oluşturabilirsiniz) oluşturduktan sonra, Bitcoin ağının işlemleri onaylaması amacıyla bilgisayarlara matematiksel işlemler yaptırmalısınız. Bitcoin için bilginiz kadar bilgisayarınıza da güvenmeniz gerekiyor. Çünkü Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlar ile yapılıyor. Bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ayrıca sadece madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemleri de satın alabiliyor veya kiralayabiliyorsunuz. Eğer bu konuda deneyimsizseniz, mevcut mining havuzlarına (Bitcoin havuzları da denir) katılıp geliri arttırabilirsiniz. Mining pool’ların sayısı oldukça fazla. Genel olarak bir bloktan elde edilen toplam gelir, havuza katılanlar arasında bir formüle bağlı olarak dağıtılır. Bir nevi diğer kullanıcılarla bilgisayarınızın güçlerini birleştirerek kazanmış olursunuz. Bitcoin almak için belirli bir kur üzerinden mevcut paranızla değiş tokuş (exchange) yapabilir veya direk olarak Bitcoin satan hali hazırdaki sistemlerden elde edebilirsiniz.

Bitcoin’in popüler olması ile birlikte bir çok kripto para da popülerlik kazandı. Ethereum, Ripple, Monero, Zcash gibi.

8 Yorum

  • 1 bitcoin 9000TL oldu, şaka gibi. Bu para birimi her geçen gün artıyor. Yakında 3 Bitcoin’e otomobil alınacak duruma gelecek sanırım.

  • Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. iyi günler

  • Bitcoinin değer artışıyla birlikte sabit olan transfer ücretleri miktar olarak düşük olsa da para birimi olarak çok yükseldi.
    Dolayısıyla küçük işlem hacmini çok kısıtlıyor.
    Bu sorun muhakkak aşılmalı.