MEDYADA INVESTAZ

VİOP’ta Kurallar Baştan Yazıldı

15.03.2017 11:20

VİOP’ta Kurallar Baştan Yazıldı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası‘nda (VİOP) Nasdaq OMX ile iş birliği kapsamında teminat tamamlama çağrısı dahil fiyatlama, açık pozisyon sayısının yayınlanması ve şartlı emir yapısı gibi birçok alanda değişikliğe gidiyor.

BİST bünyesinde Nasdaq alt yapısına uyumda sıra, pay piyasasından sonra Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasına geldi. Kısaca VİOP olarak bilinen bu piyasada adına Borsa İstanbul tarafından BISTECH Faz-2 denilen bu geçişle birlikte pek çok değişiklik olacak. 6 Mart tarihi itibariyle BİST bünyesi altında bulunan VİOP, Nasdaq alt yapısına geçmiş olacak. BISTECH Faz-1 kademesi ise 2015 yılında gerçekleşerek Borsa İstanbul Pay Piyasasının alt yapısını Nasdaq alt yapısına uyumlu hale getirilmişti.

BISTECH Faz-2 değişikliği ile 6 Mar tarihinden itibaren aşağıda yer alan değişiklikler geçerli olacak:

  1. Bu geçiş kapsamında, sözleşme tanımları değiştiği için İNVEST AZ bünyesinde 03/03/2017 Cuma akşamı saat 18:20'den sonra emir iletim sistemleri kapatılacak olup, 06/03/2017 Pazartesi sabahına kadar emir iletimi mümkün olmayacaktır.

  2. Sürdürme teminatı yapısı sadece gün içinde geçerli olacaktır. Gün sonlarında başlangıç teminatı ve nakit durumuna göre teminat tamamlama çağrısı oluşacaktır. 6 Martta geçeceğimiz BISTECH sisteminde gün içi sürdürme seviyesi 100 Liralık teminat ile 125 Liralık risk alınabilmesi şeklinde oluşturulmuştur. Gün sonlarında ise herhangi bir sürdürme seviyesi olmayacak olup risk değeri teminat değerinden fazla olan hesaplar için fazla tutar kadar teminat tamamlama çağrısı yapılacaktır. Hesapların ertesi gün 15:00 e kadar teminat yatırarak ya da pozisyon kapatılarak MCALL dan çıkmaları gerekmektedir.

  3. Uzlaşma Fiyatı açıklanma sıklığı değişiyor. Mevcut sistemde 10 dakikada bir hesaplanıp geçici kar/zarar hesaplamasında kullanılan geçici uzlaşma fiyatları artık 1 saatte bir yayınlanacak.

  4. Açık Pozisyon Sayısı açıklanma zamanı değişiyor. Mevcut sistemde gün içi gerçek zamanlı yayınlanan açık pozisyon sayısı bilgisi artık günde 1 kez olmak üzere sadece gün sonu ya da ertesi gün açıklanacak.

  5. Şu anki yapıda VİOP piyasasına girilen emre dair adet artırılamayıp, sadece azaltılabilirdi. Fakat yeni sistemde, emir adeti artırılabilecektir.

  6. Şartlı emir artık sadece şart fiyatından oluşturulmayacaktır. Şartın bağlanacağı enstrüman, şartın yönü ve tipinin de belirtilmesi gerekecektir.

  7. Mevcut sistemde maksimum emir büyüklüğü 2000 lot ve sabitken yeni sistemde kıymet bazında farklılaşabilecektir.

  8. 3 Mart akşamında açık olan İptale Kadar Geçerli (İKG) ve Tarihli emirler geçiş günü olan 6 mart sabahı borsa tarafından iptal edilecektir.

  9. VİOP kontratlarının isminin son iki karakteri olan “S0” kodları kaldırılacaktır.TRYUSD ve TRYEUR dayanak varlıkları USDTRY ve EURTRY olarak, ONRP kıymetleri ONREPO olarak değiştirilecektir.