MEDYADA INVESTAZ

Teknolojiye yatırım InvestAZ’ye liderliği getirdi

06.04.2015 11:40

Teknolojiye yatırım InvestAZ’ye liderliği getirdi
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin son açıkladığı rakamlara göre InvestAZ, 55.9 milyar TL hacimle aracı kurumlar arasında Şubat ayında zirveye oturdu. “Yatırım Herkesin Hakkı” sloganıyla sermaye piyasalarında değişim rüzgarları estiren kurum, başarısının sırrını ‘yatırımı kolaylaştırmak’ olarak görüyor. 
 
Sermaye piyasalarının “Apple”ı…
InvestAZ Yönetim Kurulu Başkanı Elshan Guliyev, teknik altyapıya yaptıkları yatırımların sonuçlarını görmekten mutlu olduklarını belirterek, birinciliğin zamanlamasının manidar olduğunu söyledi. Guliyev, grubun 15 yıllık tecrübesini Türkiye’de aracı kurum alarak Türk yatırımcısı ile buluşturmasının 2. yılını kutlamaya hazırlanırken gelen birinciliğin, Sermaye piyasaları için de bir mihenk taşı olduğunu düşünüyor. Guliyev, 2 yıl önce ofislerinin önüne İstanbul Finans Merkezi için sembolik olarak koydukları mihenk taşının, kendilerini hergün daha fazla yenilik yapmaya ittiğini belirterek, “bu yaklaşımımız nedeniyle sermaye piyasalarının Apple’ı olarak tanımlanıyoruz, sanırım yatırımın kolaylaştırılması çevremizin kurumumuzu bu şekilde betimlemesinde etkili oluyor” dedi.
 
InvestOR meyve veriyor…
Guliyev, InvestOR Platformu’nun yaptıkları teknik altyapı çalışmalarında farklı bir yeri olduğunu düşünüyor. Yatırımcıların karmaşık gördükleri yatırım dünyasını anlaşılır hale getiren InvestOR Platformu’na yoğun ilgisinden memnun olduklarını belirten Guliyev, bu platform sayesinde yatırımcılarının bir saniyede paralarını yatırıp çekebildiklerini, kendilerine otomatik hesap açarak tek tuşla portföy yönetimi yapabildiklerini ifade etti. Türkiye’de bir ilk olarak banka-aracı kurum entegrasyonuyla yatırımcıların yatırım hesabına havale işlemlerinin tümüyle otomatik olarak yapılabildiğini de belirtti.
 
5 dakikada açık pozisyonlar dahil hesap taşıma devrimi….
Forex yatırımcılarının kurumlarına ilettikleri en fazla taleplerden birinin diğer kurumlarındaki mevcut hesaplarını pozisyon kapatmadan taşımak olduğunu belirten Guliyev, bu konuda dünyada bir ilk olarak tümüyle otomatik sistem geliştirdiklerini söyledi. Guliyev, tek bir ekstre ile yatırımcıların açık pozisyonlarını kapatmadan 5 dakikada hesaplarını taşıyabildiklerini ifade etti.
 
Guliyev, Türkiye sermaye piyasalarının henüz değişimin başında olduğunu belirterek, 2015 yılı için hazırladıkları yeniliklerin sermaye piyasalarına olan ilgiliyi artıracağını, yatırımın daha da kolaylaşması ile birlikte yatırımcı sayısının gelişmiş ülkelerdeki yatırımcı sayısına yakınsayacağını inandıklarını söyledi.