MEDYADA INVESTAZ

InvestAZ yeni risk yönetim sistemi InvestMan’i devreye aldı

20.01.2015 15:40

InvestAZ yeni risk yönetim sistemi InvestMan’i devreye aldı
InvestAZ, uzun süredir geliştirme sürecini yürüttüğü yeni risk yönetim sistemi InvestMan sayesinde İsviçre Frangı’nda yaşanan son dalgalanmadan etkilenmedi.
 
Geçtiğimiz günlerde İsviçre Merkez Bankası'nın aldığı aksiyonlarla İsviçre Frangı’nın gün içinde 'ye yakın dalgalanma göstermesi global ölçekte birçok kurumu ciddi zarara uğrattı. Bu durum, gözleri kurumların risk yönetimi sistemlerine çevirdi. InvestAZ, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı yeni risk yönetim sistemi InvestMan ile bu dalgalanmadan etkilenmedi. InvestMan, klasik risk yönetimi anlayışından farklı olarak kurumların içlerinde tuttuğu risklerin yanı sıra dışarıya gönderdiği pozisyonların GAP riskini de göz önünde bulundurabiliyor. Bakü Borsası’nın en büyük likidite sağlayıcısı olan InvestAZ, Azerbaycan’da başarılı olan bir FX&CFD merkezi sistemi de kurmuştu.
 
“Yatırımlarımız sürecek”
Yıllardır yaptıkları yatırımların faydasını son İsviçre Frangı krizinde gördüklerini söyleyen InvestAZ Yönetim Kurulu Başkanı Elşen Guliyev, şu açıklamaları yaptı: “InvestAZ olarak amacımız yalnızca kâr üretmekle sınırlı değil. Türkiye’deki faaliyetlerimize başladığımız günden bu yana her türlü teknoloji ve inovasyon yatırımını gerçekleştirdik. Yatırımlarımızın meyvelerini de toplamaya başladık. Aralık ayında 27 milyar TL civarında işlem hacmi gerçekleştirdik. Türkiye, Azerbaycan ve Rusya ofislerimizde web sitelerinden, bilgi işlem altyapısına, ticaret sistemlerinden risk kontrol sistemlerine kadar birçok alandaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. InvestMan bu çabaların son ürünü olarak, gerçek anlamda verimli bir risk yönetim sisteminin aracı kurumlara sağlayacağı faydayı sağlaması açısından tüm sektör için bir örnek niteliğindedir. Önümüzdeki dönemlerde de farklı bakış açımızla sektöre sunacağımız yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Nihai hedefimiz finans sektörünü hem Türkiye, hem bölge, hem de global ölçekte büyütmektir.”
 
TSPB (Türkiye Sermaye Piyasası Birliği) nezdinde Kaldıraçlı İşlemler Meslek Komitesi'nde kurum adına çalışmalar yürüten InvestAZ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yeğenoğlu ise yakın bir zamanda komitenin İsviçre kaynaklı gelişmeleri değerlendirmek için toplanacağını, bu konuda SPK'nın üzerindeki yükü hafifletmek için ciddi çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. Yeğenoğlu, düzenlemelerde küçük değişikliklerle birlikte Türkiye'nin FX&CFDs ürünlerinde bölgesel merkez haline geleceğini vurguladı.