MEDYADA INVESTAZ

InvestAZ Borsa Istanbul İşbirliği

06.06.2014 13:25

InvestAZ ve  Borsa Istanbul İşbirliği

InvestAZ ve Borsa İstanbul VİOP işbirliği ile risk yönetimi eğitimi

 

Opsiyon Piyasası’nda piyasa yapıcılık için yürüttüğü çalışmalara paralel olarak InvestAZ, Borsa İstanbul ile birlikte “Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında kurumsal Risk Yönetimi” eğitimiyle kurumların risk yönetimini nasıl gerçekleştireceklerini öğretecek. 

 

16 Temmuz Çarşamba günü Borsa İstanbul ve InvestAZ işbirliğinde “Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Kurumsal Risk Yönetimi” eğitimi gerçekleştirilecek. InvestAZ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenecek ve tam gün sürecek eğitimde, özellikle son yıllarda ciddi kur riski ile karşı karşıya kalan kurumların bu riski nasıl yönetebilecekleri anlatılacak.

 

İki aşamadan oluşacak eğitimde öğleden önce Borsa İstanbul yetkilileri vadeli işlemleri ve opsiyon piyasasını, ikinci oturumda ise InvestAZ’nin uluslararası piyasalar sorumluları ve portföy yöneticileri opsiyon piyasalarında risk yönetimi konusunda global piyasalarda edindiği tecrübeleri uygulamalı olarak paylaşacaklar.

 

Girişimi değerlendiren InvestAZ Yönetim Kurulu Başkanı Elshan Guliyev, InvestAZ olarak Azerbaycan Bakü Borsası'nda piyasa yapıcılığı görevini üstlendiklerini belirterek, Türkiye'de de bu konuda önemli adımlar atmak istediklerini söyledi. “Türkiye'de yatırım bankacılığı modeli henüz gelişmedi, bu nedenle kurumların risk yönetimi için yeterli enstrümanlara ulaşamadılar” diye ifade eden Guliyev, Türkiye'de Sermaye Piyasaları'nın önemli oranda değişiklik göstereceğini, bu değişiklikte 'oyunu değiştiren' en önemli aktör olarak yer almak istediklerini vurguladı. 

 

InvestAZ'nin Borsa İstanbul ile piyasa yapıcılığı görüşmelerini yürüten Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yeğenoğlu ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, daha yolun başında olduklarını belirtti. “İstanbul'un Finans Merkezi olması için gelişmiş ülkelerdeki ürünlerin Türkiye’de de yer alması gerekiyor. Özellikle kur riski nedeniyle her yıl kurumların karından milyarlarca dolar silinebiliyor.” Yeğenoğlu, kur riskinin yönetiminin basit olduğunu söyledi.