Makaleler

Dolar Yükselirse Altın Düşer mi? Dolar Düşerse Altın Yükselir mi?

Yazan InvestAZ

Dolar Yükselirse Altın Düşer mi? Dolar Düşerse Altın Yükselir mi? 2021
Okumak için tıkla.

Yatırım ürünleri arasında garip ama gerçek bir ilişki var. Örneğin dolar düşerse altın yükseliyor, dolar ile petrol arasında ise doğru bir orantı gözlemleniyor. Peki yatırım ürünlerindeki bu ilişkilerin sebebi ne? Bu ilişkilere bakarak neye yatırım yapmamız gerektiği konusunda tahmin yürütebilir miyiz?

Dolar ve Altın İlişkisi

2016 yılının raporlarına göre %72 oranla altın rezervi en çok ABD’de bulunduğu açıklandı. Ancak sadece ABD’de değil, tüm dünyada altın insanlar için adete bir güvenli liman. Aynı şekilde yatırımcılar da enflasyon gibi risklere karşı altına yatırım yapmayı tercih ediyor.

Hal böyle olunca altın fiyatları tüm dünya için büyük önem taşıyor. Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında faiz politikaları, siyasi gelişmeler ve merkez bankalarının para politikaları başta geliyor. Altın fiyatlarının ne zaman yükselip, ne zaman düşeceğini de gelen bu verilerden öngörebiliyoruz. Ancak bu verileri takip etmek yerine başka şekillerde tahmin yürütenler de çoğunlukta. Bazıları altının fiyatının ne olacağını Doların değerine bakarak tahmin edebiliyor.

ÜCRETSİZ DEMO YATIRIM HESABI
100.000$ Sanal Bakiye ile Gerçek Piyasa Koşullarında Yatırıma Başlayın

Nasıl mı? Çünkü çoğunlukla altın ve dolar fiyatları ters orantı ile seyrediyor. Örneğin, altının ons başına birim değeri dolar üzerinden fiyatlandığından dolayı, dolar düştüğünde, yatırımcılar ellerindeki korumak için daha çok altın alıyor. Bu da altına talebi artırıyor. Talep artınca da altının değeri doğal olarak yükselişe geçiyor. Altın yükselip, yükselip ve en sonunda yatırımcılar altınlarını elden çıkarmaya başlayınca da bu sefer altının değeri düşüyor.

Evet bu ters orantı çoğunlukla bu şekilde gerçekleşiyor. Ama demedi demeyin, nadir olarak bu ters orantı bozulabilir. Finans tarihinde çok az da olsa bu orantının bozulduğu görülmüştür. Bazı ekonomistler altın ve doların genel olarak ters hareket ettiğini ancak bazı özel durumlarda işlerin farklı gelişebileceğini belirtiyorlar.

Dolar ve Petrol İlişkisi

Bildiğiniz üzere Dolar çok değerli bir para birimi. Hatta dünya üzerinde en çok üzerinden yatırım yapılan para birimi diyebiliriz. Ama bunun birçok sebebi var. Bunlardan biri, petrol ticaretinin Dolar üzerinden fiyatlandırılmasıdır. Durum böyle olunca da çoğu zaman dolar ve petrol fiyatları arasında doğru orantı olduğu görülür.

Ekonomistlerin savunduğu teori ise petrol fiyatları yükseldiğinde ekonomiyi ve büyümeyi olumsuz etki ettiğidir. Petrol fiyatlarının yükselmesi hisse senedi fiyatlarını aşağı çekmektedir. Yatırımcılar ise bu durumda alternatif bir yatırım arayışına girer ve altına yönelirler. Bu yönelme de doğal olarak altın fiyatlarına etki eder.

Aynı zamanda enflasyon da dövizin değerini etkileyen temel faktörlerdendir. Altın ve petrolün de enflasyon faktörünün etkisi altında olduğunu düşünürsek fiyatları birlikte yükselip düşebileceğini öngörebiliriz.

Çoğu zaman piyasada bu yönde bir grafik gözlemleyebilirsiniz. Ama yatırımlarınızı yapmadan önce ilk olarak kendi sezgilerinize ve analizlerinizi temel alın. Ayrıca dolar ve petrol fiyatlarını takip ederken doğru orantıda gidip gitmediklerini bir kez de siz gözlemleyin.

Altın ve Euro İlişkisi

Altının Euro’yla ilişkisine gelelim. Aslında altın ve Euro arasında bir ilişki yoktur. Yani Dolarda olduğu gibi bir durum gözlenmez. Euro ve altın bazen uyumlu bazense birbirinden bağımsız bir grafik çizer. Çok karıştırıldığı için bir de burada söylemekte fayda var, siz siz olun bu ikiliyi orantılamaya çalışmayın.

Sonuç: Dolar her yükseldiğinde altın düşecek diye bir kural yok, aynı şekilde yükselmesi de mümkün olabilir. Anlık olarak değişen yatırım piyasalarında her durum mümkündür. 2018 Dolar Kuru Tahmini