Yurt İçinde Sanayi Üretim Endeksi Açıklanıyor…

13 Ocak 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Sanayi Üretim Endeksi verisi takip edilecek.

Yurt İçinde Sanayi Üretim Endeksi Açıklanıyor…

13.01.2022

Yurt İçinde Sanayi Üretim Endeksi Açıklanıyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Toplam işlem hacmi 37,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,91 ve holding endeksi yüzde 1,06 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,73 ile madencilik, en çok kaybettiren ise yüzde 1,24 spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,81, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,43, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,75 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,65 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,11, S&P 500 endeksi yüzde 0,28 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,23 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Sanayi Üretim Endeksi verisi takip edilecek. Global piyasalarda ise, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Aylık Rapor ve ABD’de açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi datası yakından izlenecek. Gün içerisinde, Fed Başkan Yardımcısı adayı Brainard, bazı ECB ve FOMC üyelerinin açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Toplam işlem hacmi 37,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Dış Ticaret Endeksleri, Kasım 2021 verilerine göre; İhracat birim değer endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,7 arttı. İhracat miktar endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %21,8 arttı. İthalat birim değer endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %29,3 arttı. İthalat miktar endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,5 azaldı. Dış ticaret haddi 2021 yılı Kasım ayında 81,6 olarak kaydedildi.

ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,0 artış gösterdi. Enerji ve gıda grubunun hariç tutulduğu Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 artış kaydedildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva Küresel Kalkınma Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı değerlendirmede; 2022'de daha fazla belirsizlik öngördüklerini, toparlanma ivmesinin biraz daha zayıf olmasını beklediklerini ifade etti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester yaptığı değerlendirmede, düşük enflasyon görünümü için Fed’in hareket etmesi gerektiğini ifade ederken, enflasyon baskılarının genele yayıldığını söyledi. Mester, ülkedeki ekonomik mevcut koşulların devam etmesi durumunda Mart’ta faiz artışının muhtemel göründüğünü ifade etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) "Bej Kitap" raporunun ocak sayısını yayımladı. Rapora göre; ABD genelinde ekonomik faaliyetin 2021'in son haftalarında "ılımlı" hızda büyüdüğü belirtildi. Raporda, devam eden tedarik zinciri aksamaları ve iş gücü sıkıntısı nedeniyle büyümenin kısıtlanmaya devam ettiği iletildi. Raporda, istihdamın da son haftalarda ılımlı bir şekilde arttığına işaret edilerek, ancak çoğu bölgede iş gücü talebinin güçlü olmaya devam ettiği kaydedildi.

Otomobil alımında uygulanacak matrah limitlerinin değiştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, Motor 1600 santimetre küp (cm3) geçmeyenler için yüzde 45, 50, 80 şeklinde üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler dahil edildi. ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller yüzde 45'lik vergi oranı diliminde yer alacak. 120 bin TL’yi aşıp 150 bin TL’sına kadar olanlar yüzde 50'lik vergi diliminde değerlendirilecek. ÖTV matrahı 150 bin TL ile 175 bin TL arasında olan araçlar için ise oran yüzde 60 olarak belirlendi. 175 bin TL ile 200 bin TL’yi aşmayan araçlarda yüzde 70 vergi oranı içinde yer alacak. (Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamalarda; Omicron varyantının baskın hale geldiğini ve vakaların yaklaşık dört kat yükseldiğini bildirdi. Bakan, PCR testinin yalnızca semptom gösteren kişilere uygulanacağını belirtti. Bakan Koca'nın açıkladığı bir diğer karara göre de üç doz aşısını yaptırmış olan kişiler temaslı olsa da karantinaya alınmayacak dedi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Devralma İşlemlerine İlişkin Borsa Duyurusu

Payları Borsa'da işlem gören Özbal Çelik Boru'nun bir kül halinde payları Borsa'da işlem görmeyen Erciyas Çelik Boru tarafından devir alınmasına ilişkin pay dağıtım işlemleri 13.01.2022 tarihinde gerçekleştirilecek olup Erciyas Çelik Boru payları bu tarihten itibaren Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacaktır. 21.08.2020 tarihli "Özsermaye Hallerinde Payların Teorik/Referans Fiyatlarının Belirlenmesi" prosedürünün 9.3. maddesine göre Erciyas Çelik Boru payları için 13.01.2022 tarihinde referans olarak alınabilecek fiyat 59.664 TL'dir.

BORSA İSTANBUL A.Ş. Endeks Şirketlerinde Değişiklik

Payları Borsa İstanbul'da işlem gören Özbal Çelik Boru'nun bir kül halinde payları Borsa İstanbul'da işlem görmeyen Erciyas Çelik Boru tarafından devir alınmasına ilişkin pay dağıtım işlemleri 13.01.2022 tarihinde gerçekleştirilecek olup Erciyas Çelik Boru payları bu tarihten itibaren Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacaktır. Bu kapsamda 13.01.2022 tarihinden geçerli olmak üzere; Özbal Çelik Boru kapsamında bulunduğu tüm endekslerden çıkarılacaktır. BIST Katılım 100 Endeksine Özbal Çelik Boru'nun yerine 1'inci yedek olan Özderici GMYO dahil edilecektir. Erciyas Çelik Boru aşağıdaki endekslere dahil edilecektir. BIST Pay Endeksleri'nin hesaplanmasında Erciyas Çelik Boru'nun paylarının sayısı 77.770.481, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %21 olarak dikkate alınacaktır.

DOĞUŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (DGGYO): Sermaye Piyasası Kurulu'nun Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlşkin Esaslar Tebliği (III-48.1) 40. maddesinin 3.fıkrasının (ç) bendi uyarınca; 2021 yılı içerisinde kamuya açıklanan son finansal tablolarımızda yer alan aktif toplamının %2'sini geçmeyen kiralama sözleşmelerimizin toplamı KDV hariç yaklaşık 4.953.689-TL olarak gerçekleşmiştir.

ATA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(ATAGY): Sermaye Piyasası Kurulu'nun Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği'nin 40. maddesinin 3. fıkrasının ç bendi uyarınca; 2021 yılı içerisinde kamuya açıklanan son finansal tablolarda yer alan aktif toplamının %2'sini geçmeyen alım, satım ve kiralama işlemlerinin toplu olarak bildirimi kapsamında; aktif toplamı %2'sini geçmeyen alım ve/veya satım işlemi bulunmamakta olup, portföyde kiralanmış olan gayrimenkuller ise yıllık bazda toplam KDV hariç 4.424.782,83 TL kira geliri elde edilmiştir.

FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş. (FENER): Futbol A Takımı teknik direktörlüğü için İsmail Kartal ile yarım sezon için anlaşmaya varılmıştır.

TSKB GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (TSGYO): Sermaye Piyasası Kurulu'nun III-48.1 sayılı Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği'nin 40. maddesinin 3. fıkrasının ç bendi uyarınca; kamuya açıklanan son finansal tablolarda yer alan aktif toplamının yüzde 2'sini geçmeyen satış ve kiralama işlemleri kapsamında; Şirket portföyünde yer alan taşınmazlara ilişkin olarak 2021 yılı içerisinde mevcut ve yeni kiracılarla yıllık toplam (KDV hariç) 1.772.788 TL tutarında kiralama sözleşmesi imzalanmıştır.

HEKTAŞ TİCARET T.A.Ş. (HEKTS): Sürdürülebilir büyümeyi devam ettirmek, şirketin ürün portföyünü zenginleştirmek ve yeni iş kollarına girip yeni ürünler geliştirmek amacıyla, önemli nitelikteki işlem kapsamına girdiği için 2020 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda da paydaşların oybirliği ile kabul edilen ve SPK tarafından gerekli izinler alınarak sermaye artırımı sonucunda elde edilen fonun bir kısmı ile faaliyet konusu "tohumculuk ve tohum ıslahı" olan Avustralya'da yerleşik Agriventis Technologies Pty.Ltd.' nin sermayesini temsil eden payların %51'lik kısmını elinde bulunduran Oyak Sermaye Yatırımları A.Ş. 'den sahip olduğu payların tamamının 28.000.000 TL bedel karşılığında devir alınması işlemleri tamamlanmıştır.

ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş. (ODAS): Sermaye Piyasası Kurulu'nun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin "Payları Borsada İşlem Gören Ortaklıkların Pay Sahiplerine Yönelik Bilgi Formu Düzenleme Yükümlülüğü" başlıklı 27. Maddesi kapsamında Odaş Elektrik Üretim Sanayi Tic. A.Ş. olarak Çan2 Termik A.Ş.'nin çıkarılmış sermayesinde sahibi olduğu ve sermayenin %76,77'sini temsil eden 245.651.000 TL nominal değerli paylarından 165.651.000 TL nominal değerli payların borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesine yönelik hazırlanan pay satış bilgi formunun onaylanması talebiyle 12.01.2022 tarihi itibariyle Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuştur.

VBT YAZILIM A.Ş. (VBTYZ): Şirket VBT Yazılım A.Ş. ile posta ve kargo alanında faaaliyet gösteren köklü bir devlet kurumu teknoloji şirketi ile "YAZILIM VE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME HİZMETİ ALT YÜKLENİCİ " sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşme 3 yıllık olup yıllık artışlar hariç toplam değeri 8.820.000 TL'dir.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ULUUN): Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş satın alımı sonrasında toptan ve parakende ürünler yapılanmaları entegrasyonu ve oluşturalacak sinerjinin maksimize edilmesi planlanmaktadır. Bunun sonucunda, orta vadede şirketi ölçeğinin büyümesi ve katma değer yapısının iyileşmesi beklendiğinden, potansiyel ortaklık görüşmelerine ara verilmesine Yönetim Kurulu tarafından karar verilmiştir. Bu çerçevede 08.04.2020 tarihli KAP açıklamada duyurulduğu üzere potansiyel ortaklık görüşmeleri için Pragma Finansal Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş'ye verilen yetki ve yapılan sözleşme karşılıklı feshedilerek süreç sonlandırılmıştır.

GÜLER YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (GLRYH): 31.12.2021 tarihli açıklama ile kamuya duyurulan A1 Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ'nin sermayesine %50 oranında iştirak ettiği Erham Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Niğde ili Bor ilçesinde bulunan ve toplamda 7,0 MW kurulu güce sahip 7 adet güneş enerjisi santralinin satın alınmasına ilişkin imzalanan sözleşme kapsamında sözleşmeye konu güneş enerjisi santrallerinin devir ve ödeme işlemleri 12.01.2022 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

MTRKS: 12.01.2022 tarihinde 21,26 TL fiyat ile 20.000 adet pay geri alınmıştır. Şirketin sahip olduğu MTRKS payları bu işlem neticesinde 308.200 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,15'dir)

NATEN: 12.01.2022 tarihinde 44,20 - 45,00 TL fiyat aralığından (Ortalama 44,834 TL) 77.663 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu NATEN Payları 347.663 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,054)

SAHOL: Şirket Yönetim Kurulu'nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirket tarafından 12.01.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 14,95 TL – 15,07 TL (ağırlıklı ortalama 15,02 TL) fiyat aralığından toplam 590.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

ARCLK: 12.01.2022 tarihinde 51,25 TL - 51,50 TL fiyat aralığından (ortalama 51,4089 TL) 195.286 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 36.924.986 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %5,4645)

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DOBUR.E ve KRSTL.E payları 13/01/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/02/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.