Türkiye Ağustos İmalat PMI 47.0 Açıklandı

01 Eylül 2016

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten elde edilen PMI™ anket verileri Türk imalat sektöründeki yavaşlamanın Ağustos’ta devam ettiğine işaret etti.

Türkiye Ağustos İmalat PMI 47.0 Açıklandı

Üretim ve yeni siparişler geriledi ancak yeni ihracat siparişlerinin düzeyi 2016 yılında ilk kez artış kaydetti. İmalatçılar son üç ayda ilk kez olacak şekilde Ağustos’ta istihdam artırırken satın alma faaliyetleri ve stok seviyesi konularında temkinli tutum sergilediler. İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), imalat sanayinin kaydettiği performansı sergilemek amacıyla tasarlanmış tek rakamlı, bileşik performans göstergesidir. 

Manşet gösterge, yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilmektedir. 50,0 değerinin üzerinde ölçülen tüm rakamlar sektörde genel anlamda iyileşmeye işaret etmektedir. PMI endeksi Ağustos’ta eşik değer 50,0’nin altında gerçekleşti. Temmuz’da 47,6 olarak ölçülen endeks Ağustos’ta 47,0 olarak kaydedildi. Üretim ve yeni siparişlerdeki gerileme PMI endeksini Ağustos’ta olumsuz etkilerken imalat istihdamı ve tedarikçilerin teslim süresindeki artış bu olumsuz etkiyi kısmen hafifletti. 

PMI endeksinin beşinci alt endeksi olan girdi stokları düşmeye devam etti. Girdi fiyatları Ağustos’ta yükseldi ama girdi fiyatları enflasyonu son 4 ayın en düşük düzeyine geriledi ve uzun dönem ortalamasının altında kaldı. Benzer şekilde, nihai ürün fiyatları son 5 ayın en düşük düzeyinde artış gösterdi. 

IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anketi hakkında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Türk imalat sektörü, üretim ve yeni siparişler bazında Ağustos’ta daraldı. Ancak yeni ihracat siparişleri ve istihdamın artması ve girdi fiyatları enflasyonunun son 4 ayın en düşük düzeyine gerilemesi çok daha olumlu gelişmeler olarak kaydedildi."