Suudi Arabistan Petrol Bakanından Üretimin Dondurulmasına Olumlu Bakış

26 Ağustos 2016

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Al-Falih, üretimin azaltılmasını dikkate almayarak, dondurulmasını olumlu bulduklarını söyledi.

Suudi Arabistan Petrol Bakanından Üretimin Dondurulmasına Olumlu Bakış

Suudi Arabistan'ın petrol bakanı Khalid Al-Falih, üretimin azalmasını gözardı ederek, petrol üretimin dondurulmasının olumlu olabileceğini ifade etti. 

Üretimin mevcut seviyelerde tutulma ihtimali dahil piyasa şartlarının görüşüleceği, petrol üreticilerinin yapacağı toplantıya katılacağını bildiren son Opec üyesi oldu İran petrol bakanı. Nisan ayında Doha'da yapılan toplantıda bazı Opec üyelerinin üretimi dondurma uğraşlarını Suudi Arabistan daha önce reddetmişti. 

Mayıs ayı itibari ile Suusdi arabistan Petrol Bakanlığına getirilen El-Falih, acil bir mücadeleyi gerektirecek bir durum görmediğini ifade ederk, üretimin düşürülmesini desteklemeyeceğini şeklinde açıklama yaptı. Los Aneles'ta yaptığı bu açıklamada meşlektaşlarının bu konu hakkındaki fikirlerini dinlemek için istekli olduklarını belirtti. 

Petrolün güçlenerek yüzde 13 değer kazanmasında, Opec'in fiyatlar ve arzı görüşmek için açıklamalarda bulunulacağı ve bununla beraber grubun üretimin dondurulmasına dair uzlaşmaya varabileceği spekülasyonlar etkili oldu. Londra'da  Perşembe günü varil başına Brent petrolü 49.76 dolar civarında seyrettik.