Roubini'den Varlık Fonu Değil Kalkınma Fonu Açıklaması

23 Ağustos 2016

Roubini Global Economics'te 22 Ağustos tarihli raporda, "Türkiye Varlık Fonu, ilk aşamada emeklilik fonlarındaki varlıklarla oluşturulacak olsa da, benzer ülkelere göre daha kısıtlı kamu tasarruflarına sahip" yorumunda bulunuldu.

Roubini'den Varlık Fonu Değil Kalkınma Fonu Açıklaması

Bu kapsamda Türkiye Varlık Fonu'nun yönetilen varlıklarının ancak tahvil ihracıyla sağlanabileceğini belirtildi.

Türkiye, büyümesine önümüzdeki 10 yıl boyunca yıllık yüzde 1,5 destek sağlamasını beklediği ve 200 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediği Varlık Fonu'nu hayata geçirdi. Ancak kurulan fonun klasik ulusal varlık fonlarından farklı olduğunu belirterek, "Varlık Fonu" değil "Kalkınma Fonu" olarak adlandırılmasının daha yerinde olacağını söyledi.

Raporda, "Türkiye'nin  ikiz açıkları"  ve kısıtlı kamu tasarrufu göz önünde bulundurulduğunda, yeni kalkınma fonu yeni borçlanmaya yol açabilir. Bu hamlesinin kredi notuna olumlu etki edeceğinden şüphe duyuyoruz" şeklinde ifadeler yer verildi.

Kârlı yatırımların fonlanmasının  tahvil ihraç edilmesi ve bilançonun iyi kullanılması anlamına gelebileceği söylenirken, fonun desteklemesi beklenen gerçekçi olmayan büyüme beklentilerinin  verimsiz yatırım risklerini artırdığı ifade edildi.