Rosengren: Kademeli Faiz Artırımları Uygun

09 Eylül 2016

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, gelecek yıl içinde tam istihdam seviyesine ulaşılabileceğini ya da bu seviyenin aşılabileceğini belirtti.

Rosengren: Kademeli Faiz Artırımları Uygun

Federal Açık Piyasa Komitesi Eric Rosengren yaptığı açıklamalarda enflasyonun yavaş biçimde FED'in yüzde 2 hedefine döndüğünü söyledi. ABD istihdam piyasasında sıkılaşmanın kademeli olarak sürdüğünü belirten Rosengren kademeli faiz artırımlarının uygun olduğunu sözlerine ekledi. ABD ekonomisinin yurtdışı sorunlarına rağmen dirençli olduğunu söyleyen Boston Fed başkanı, gelecek yıl içinde tam istihdam seviyesine ulaşılabileceğini ya da bu seviyenin aşılabileceğini belirtti.

Hisse fiyatları ve volatilite göstergesi ABD ekonomisinin direncini gösteriyor diyen Rosengren, gelecek 2 çeyrekte büyümenin yüzde 2'yi aşabileceğini vurguladı. Aylık 80-100 bin kişilik istihdam artışının işsizliği aynı seviyelerde tutabileceğini belirtirken, faiz artırımı için uzun süre beklemenin büyümede yavaşlamaya neden olabileceğini ekledi. Büyümedeki rakamların son dönemde görülen zayıflık stok ayarlamalarından kaynaklandığını söyleyen başkan, ticari gayrimenkul fiyatlarında da hızlı bir artış görüldüğünü açıkladı.

Mevcut politikanın aşırı ısınma risklerini artırdığını ve ekonomik büyümede hedeflerin aşılması riskinin gündemde olduğunu söyledi. Ücretlerde görülen ılımlı artışların ise, istihdam piyasasındaki sıkılık ile uyumlu olduğunu sözlerine ekledi.