Merkel Türkiye İle İmzalanan Geri Kabul Anlaşmasını Savundu

07 Eylül 2016

Almanya Başbakanı Angela Merkel, anlaşmanın önemli ve gerekli olduğunu belirtti.

Merkel Türkiye İle İmzalanan Geri Kabul Anlaşmasını Savundu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan geri kabul anlaşmasını savundu. Federal Parlamento’da bütçe görüşmeleri kapsamında konuşan Merkel, anlaşmanın hem AB, hem de Türkiye’nin lehine olduğunu belirtti. Muhalefet tarafından sıkça eleştirilen geri kabul anlaşmasını savunan Merkel, anlaşmanın önemli ve gerekli olduğunu belirtti. Anlaşma öncesinde Ege’de çok sayıda sığınmacının hayatını kaybettiğini hatırlatan Merkel, "Anlaşmayı imzaladığımızdan bu tarafa Ege’de hemen hemen kimse ölmek zorunda kalmadı" dedi.

Türkiye ile imzalanan geri kabul anlaşması sayesinde durumun bir sene önceye göre çok daha iyi durumda olduğunu kaydeden Merkel, geri kabul anlaşmasının benzerinin Kuzey Afrika’dan gelen sığınmacı akınına karşı da yapılabileceğini söyledi. Merkel, "Türkiye ile imzalanan anlaşma, Mısır ya da Tunus ile yapılabilecek benzer bir anlaşmaya model niteliğinde" diye konuştu.

Angela Merkel, muhalefetin hükümetin Türkiye’ye taviz verdiği yönündeki eleştirilerine ise, "Türkiye insan haklarını ihlal ederse bunu açıkça ifade ederiz. Türkiye’de askeri darbe girişimi başarısız olduysa, darbe girişiminin başarısız olmasının ve insanların sokağa çıkmasının doğru olduğunu da söyleriz" şeklinde cevap verdi.