Mehmet Şimşek Çin'deki G20 Toplantısına Katılacak

20 Temmuz 2016

Başbakan Yardımcısı Şimşek, 23-24 Temmuz tarihlerinde Çin'de düzenlenecek G20 Bakanlar ve MB Başkanları Toplantısı'na katılacak Başbakan Yardımcısı Şimşek, 23-24 Temmuz tarihlerinde Çin'de düzenlenecek G20 Bakanlar ve MB Başkanları Toplantısı'na katılacak.

Mehmet Şimşek Çin'deki G20 Toplantısına Katılacak

Konuya ilişkin olarak Hazine'den yapılan açıklama şöyle: 

"Başbakan Yardımcısı Sn. Mehmet Şimşek, 23-24 Temmuz 2016 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Chengdu şehrinde düzenlenecek G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na katılacaktır. 

Bilindiği üzere, Türkiye, Antalya G20 Liderler Zirvesi'nin başarı ile tamamlanmasının ardından 1 Aralık 2015 tarihinde G20 Dönem Başkanlığı'nı Çin Halk Cumhuriyeti'ne devretmiştir. Çin G20 Dönem Başkanlığı kapsamında bu yıl düzenlenecek toplantılara ülkemiz, bir önceki Dönem Başkanı sıfatıyla G20 "Üçlü Yapı" (Troyka) üyesi olarak katılım sağlamaktadır. 

G20'nin bu yıl Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları düzeyinde yapılacak son toplantısında, (i) küresel ekonomi, (ii) güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme çerçevesi, (iii) yatırım ve altyapı, (iv) uluslararası finansal mimari, (v) finansal düzenlemeler, (vi) uluslararası vergi konuları, (vii) terörizmin finansmanı ile mücadele, yeşil finansman ve iklim değişikliğinin finansmanı başlıkları yedi farklı oturumda ele alınacaktır. 

Sayın Şimşek, G20 Bakanlar Toplantısı'nın resmi programının yanı sıra, Çin G20 Dönem Başkanlığı ve bir sonraki G20 Dönem Başkanı Almanya işbirliğinde düzenlenen "G20 Vergi Politikaları Sempozyumu"na panelist olarak iştirak edecek ve muhatapları ile bir dizi ikili görüşme gerçekleştirecektir. 

Kamuoyuna duyurulur."