Japonya MB Para Politikası Toplantı Tutanakları

09 Mayıs 2016

Gece Japonya Merkez Bankası BOJ'un tutanakları yayınlandı.

Japonya MB Para Politikası Toplantı Tutanakları

Gece Japonya Merkez Bankası BOJ'un tutanakları yayınlandı. Bu toplantılar bir önceki toplantının tutanaklarının olduğunu hatırlatmakta fayda var.


Tutanaklara göre üyelerin ortak görüşü ekonomide toparlanma trendi devam ediyor ancak enflasyon beklentilerinde son dönemde bir zayıflığa dikkat çekilmiş durumda görünüyor. Üyelerin çoğuna göre  %2 hedef enflasyon seviyesine ulaşana kadar istikrarlı bir şekilde parasal genişlemeye devam edilmesi gerekiyor. Ve açıklanan tutanaklara göre daha fazla parasal gevşeme olabileceği konusunda genel görüş birliğine ulaşılmış durumda. 


Tüketici güven endeksinde yaşanan belirgin kötüleşme konusunda BOJ üyelerinin endişesi artıyor. Çünkü tüketicinin güveni düştüğünde harcamalar dolaylı olarak etkilenecek ve de bu enflasyonu negatif etkileyebilecektir.

 

Geçtiğimiz hafta genel haberler doğrultusunda Japonya Merkez Bankası yeni bir tüketim endeksini hayata geçireceğini hatırlatmakta fayda var. Bu endekse göre hükumet tarafından açıklanan hane halkı harcamalarına alternatif bir endeks oluşturulacak ve bu aydan itibaren hayata geçecek.