İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı.

04 Ağustos 2016

İngiltere Merkez Bankası, politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 0,25'e çekerek tarihinin en düşün faiz oranını uygulama kararı aldı.

İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı.

Son 7 yıldır hiç bir değişiklik yapmayan İngiltere Merkez Bankası (BoE), gösterge faizde ilk kez indirime gitti.

İngiltere Merkez Bankası 2009 senesinin Mart ayından beri en düşük seviyede tuttuğu politika faizini ise beklentilere paralel olarak 0.25 puan düşürdü. 
İngiltere Merkez Bankası böylece politika faizini yüzde 0,25'le tarihin en düşük düzeyine çekti. Tüm merkez bankası yöneticileri kararı oybirliğiyle aldı.

Merkez bankası, piyasalara para girdisi yapabilmek için, varlık alım hedefini 60 milyar sterlin artırdı ve 435 milyar sterline yükseltti.

KARAR SONRASI STERLİN NASIL ETKİLENDİ?
Kararın ardından sterlin/dolar 1,3340'tan 1,32'nin altına geriledi. Sterlin/TL de kararla birlikte yüzde 0,8 düşüşle 3,98'li seviyelere indi.

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI NEDEN BU KARARI ALDI?
İngiltere Merkez Bankası, Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı (Brexit) ile birlikte gelişim hızını kaybeden ekonomiye takviye olması için bu kararı aldı. Banka geçen ayki toplantısında faizde değişikliğe gitmemiş, Ağustos toplantısını işaret etmişti.


EKONOMİ NE KADAR BÜYÜYECEK?
İngiltere Merkez Bankası ekonominin bu yıl yüzde 2 büyümesini bekliyor. 2017 yılı için ise yapılan yüzde 2.3'lük büyüme beklentisi keskin bir şekilde aşağı yönlü revize edilerek yüzde 0.8'e indirildi.