IMF Türkiye 2016 Büyüme Tahminini Revize Etti

21 Temmuz 2016

IMF 23-24 Temmuzda düzenlecenek olan G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Yöneticilerinin toplantısı için hazırladığı ''Global Beklentiler ve Politika Zorlukları'' isimli raporunda Türkiye'nin Büyüme beklentisini düşürdüğünü açıkladı

IMF Türkiye 2016 Büyüme Tahminini Revize Etti

IMF Türkiye için 2016 yılında ki %3,8 olan büyüme beklentisinde bir değişikliğe gitmezken, 2017 yılı beklentisini ise %3,4 seviyesinden %3,2'ye düşürdüğünü açıkladı. 

Raporda İngiltere'nin geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Brexit kararına da değinen IMF, ekonomik, siyasi ve kurumsal belirsizliklerde oluşan artışın makro ekonomik sonuçları ortaya çıkarttığını, bu bağlamda da 2016 ve 2017 yılı için küresel büyüme görünümünlerinin aşağı yönlü revize edildiğini açıkladı.

Dünya ekonomisinde aşağı yönlü risklerinde bu aralar ağır bastığını belirten IMF, uygulanan güçlü politikaların kritik dönemde olduğuna vurgu yaptı. Brexit öncesinde ki dönemde de küresel büyümenin cansız olduğunu ancak referandumun bir hareket getirdiğini belirttiler. 

IMF bu gelişmelerin halihazırda zayıf görüntüye katkı sağladığını belirtti. IMF, gelişmiş ekonomilere değinip, ılımlı toparlanma sürecinin devam edeceğini öngörürken, gelişen ekonomilerde büyüme beklentilerinin tarihsel perspektifte daha cansızlaşacağını belirtti. 

IMF bir önce yaptığı değerlendirmen de, Brexit sonrasında oluşan belirsizlikler nedeniyle küresel ekonomik büyüme beklentisini 2016 yılı için %3,2'den %3,1 seviyesine 2017 için ise %3,5'tan %3,4'e düşürdüğünü açıklamıştı.