Hindistan MB Faizlerde Değişikliğe Gitmedi

09 Ağustos 2016

Hindistan Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde 6,5 seviyesinde bıraktı.

Hindistan MB Faizlerde Değişikliğe Gitmedi

Hindistan Merkez Bankası (RBI) sabah saatlerinde piyasa beklentisine paralel olarak politika faizinde bir değişikliğe gitmedi ve %6,5 seviyesinde bıraktı. Bilindiği üzere Hindistan Merkez Bankası Başkanı Rajan'ın bu son toplantısıydı. Toplantıda gıda fiyatlarının enflasyonu yukarı yönlü bir baskı yaptığı vurgulanarak faizlerde bir değişikliğe gidilmedi. 

Şuanda RBI'nın politika faiz oranı son 5 yılın en düşük seviyesi olan %6,50'da bulunuyor. RBI'dan gelen açıklamalar doğrultusunda, muson yağmurları, devlet memurlarının ücretine yapılan zam ve RBI'nın uyguladığı genişlemeci para politikası duruşunun ekonomiyi desteklediği söyleniyor. 

Merkez bankasının Mart 2017 hedefinde bulunan %5 lik enflasyon hedefine yönelik riskler yukarı yönlü olmaya devam ederken, banka açısından politika hamlesi için alan gerekli olduğu ve bu noktada da repo oranını değiştmemenin uygun olduğu söylendi. 

4 eylülde görevini bırakacak olan Rajan'ın yerine kimin geleceği sır gibi saklansa da , yerine gelecek olan başkan için enflasyon ile mücadele edilmesi gerektiğini yönünde telkinde bulundu.