HAFTAYA ZAYIF VERİ AKIŞI İLE BAŞLIYORUZ…

16 Ağustos 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD’de açıklanacak olan New York Empire State İmalat Endeksi açıklanacak.

HAFTAYA ZAYIF VERİ AKIŞI İLE BAŞLIYORUZ…

16.08.2021

HAFTAYA ZAYIF VERİ AKIŞI İLE BAŞLIYORUZ…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,22 değer kazanarak günü 1.447,64 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,29 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,85 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,07 ile kimya, petrol, plastik, en çok kaybettiren ise yüzde 1,37 ile sigorta olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,35, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,25, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,21 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,36 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,04, S&P 500 endeksi yüzde 0,18 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,04 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD’de açıklanacak olan New York Empire State İmalat Endeksi açıklanacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Çin’de açıklanan verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesi ve delta varyantına dair gelişmeler, risk iştahı üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,22 değer kazanarak günü 1.447,64 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda düzenlenen Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1'inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1'inci Gemi Sac Kesim Töreni'nde yaptığı konuşmasında, ”Bölgenin ve Afganistan'ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notunun "BB-" ve not görünümünün "durağan" olarak teyit edildiği aktarıldı. Kurum, olumlu baz etkisi ve yavaşlayan iç talep nedeniyle enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 16,9'a gerilemesi öngörülüyor. Kurum, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisinin özellikle yılın birinci çeyreğinde güçlü performansın ardından yüksek devir etkisi ve ekonomik faaliyette devam eden direnç nedeniyle yüzde 6,3'ten yüzde 7,9'a yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Ödemeler Dengesi İstatistikleri Haziran 2021 verilerine göre, Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Haziran ayına göre 1.947 milyon ABD doları azalarak 1.127 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 29.679 milyon ABD doları oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri, Temmuz 2021 verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %53,0 azalarak 107 bin 785 oldu. Türkiye genelinde Temmuz ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %84,3 azalış göstererek 20 bin 553 oldu. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %51,9 azalarak 32 bin 672 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %64,0 artarak 4 bin 495 oldu.

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre Temmuz'da sektörün üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,6 düşerek 65 bin 418 olurken, 2021 yılı Ocak-Temmuz döneminde toplam üretim yüzde 11 ve otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında arttı.

Almanya, Türkiye ile birlikte ABD ve İsrail'i yüksek risk alanı ilan etti. Almanya’ya sözkonusu ülkelerden girenler aşı olduklarına veya Kovid-19 geçirip iyileştiklerine dair kanıt sunamazlarsa 10 gün karantinaya gireceği belirtildi.

ABD’de Michigan Üniversitesi öncü Tüketici Güveni Ağustos’ta enflasyon ve koronavirüs vakalarındaki artışla 11 puan düşerek 70,2 olarak kaydedildi. Bu, Aralık 2011’den beri görülen en düşük seviye oldu.

Çin'de perakende satışları ve sanayi üretimi ülkede delta varyantının yeni riskleri ortaya çıkarmasıyla piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Buna göre, Sanayi Üretimi Temmuz ayında yıllık bazda % 6,4 ve Perakende Satışlar Temmuz ayında yıllık bazda % 8,5 artış gösterdi.

Japonya’da açıklanan öncü GSYH verilerine göre, Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,3 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,3 büyüdü.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

DARDANEL ÖNENTAŞ GIDA SANAYİ A.Ş. (DARDL): Devir Anlaşması uyarınca belirlenen 6 milyon Euro ödeme, ilgili mali kuruluşlara (NBG, Alpha Bank, Cairo No.3 (Eurobank), Metexelixis (Quant), Piraeus Bank ve ABC Factors ) yapılmış ve böylece söz konusu mali kuruluşların G .Kallimanis SA şirketinden olan alacakları, teminatları ile beraber şirkete geçmiştir.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): (Yunanistanda Şirket Satın Alma Süreci Hk.) Şirket portföyündeki Adana İli Sarıçam İlçesi Dağcı Mahallesi 151 Ada 12 Parsel'deki 46.946,40 m2'lik arsa üzerinde asma katlarla birlikte inşa edilecek 32.444 m2'lik lojistik depo yapımı için İnşaat Yapı Ruhsatı alınmıştır. Söz konusu arsa üzerine inşa edilecek depo, kiracı Pioneer Tohumculuk A.Ş. (USA)'ya Kasım 2021 tarihine kadar teslim edilecektir.

CARREFOURSA CARREFOUR SABANCI TİCARET MERKEZİ A.Ş. (CRFSA): CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. (‘'CarrefourSA'') ile Mahmut Bakır, Yalçın Bakır, Murat Bakır, Ramazan Bakır, Ahmet Doğrul, Murat Doğrul, Mustafa Doğrul (‘'Potansiyel Alıcılar'') arasında CarrefourSA'nın %100 oranında pay sahibi olduğu Adana Gayrimenkul Geliştirme ve İşletme Anonim Şirketi'nin (''Adana Gayrimenkul'') sermayesinin %100'ünü temsil eden her biri 1 TL nominal değerde 113.264.693,28 adet payın tamamının 212.000.000 TL (KDV hariç) peşin bedel karşılığında, Potansiyel Alıcılar'a devredilmesi hususunda görüşmeye başlanmış ve taraflar arasında mutabık kalınarak 12.08.2021 tarihinde niyet mektubu imzalanmıştır. Niyet mektubunun imza tarihi itibariyle satış tutarının %10'u tutarında kapora şirketin hesabına ödenmiştir. Potansiyel Alıcılar tarafından işlemden vazgeçilmesi halinde söz konusu tutar şirket hesaplarına irat kaydedilecektir. Hali hazırda görüşmelere devam edilmekte olup hisse devir koşullarında tarafların anlaşması halinde hisse devir sözleşmesi imzalanacak ve devir işlemi tamamlanacaktır.

IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş. (IEYHO): Bağlı ortaklıkları Işıklar İnşaat Malzemeleri A.Ş. 'nin Bartın' da iki ayrı lokasyonda bulunan klinker tuğla üretim tesisleri ve Işıklar İnşaat ve Turizm A.Ş. nin depo tesisi, alınan önleyici tedbirler neticesinde, yaşanan üzücü sel felaketinden etkilenmemiştir.

DİRİTEKS DİRİLİŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DIRIT): Şirket Isparta ili, Gönen İlçesi, Suleyman Demirel OSB içerisinde yer alan 121 ada 5 parselde kayıtlı taşınmaz üzerindeki Fabrika nitelikli yapının güncel pazar değerinin belirlenmesi amacı ile değerleme raporu için Bilgi Gayrimenkul Değerleme A.Ş ile ödemesi yapılarak anlaşma yapılmıştır.

SAFKAR EGE SOĞUTMACILIK KLİMA SOĞUK HAVA TESİSLERİ İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SAFKR): Yurtiçinde yerleşik savunma sanayii üreticisinden 550.000-USD'lik savunma sanayiine yönelik klima siparişi alınmıştır.

DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DESA): Şirket tüm dünyada yaşanan Covid (Pandemi)'ye rağmen yatırımlarına devam etmekte olup İzmir Karşıyaka Hiltown Samsonite, Yalı Mah. 6522. Sok. N3 Karşıyaka/İzmir (adres kodu : 3406320923) adresinde "Desa Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İzmir Karşıyaka Hiltown Samsonite Şubesi" ünvanlı olmak üzere toplam 1 (bir) yeni mağazamız 12.08.2021 itibari ile faaliyete geçmiştir. İzmir Karşıyaka Hiltown Samsonite mağaza alanı 60 m2'dir.

RAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (RALYH): Şirketin Bağlı Ortaklarından Ral Yapı Mühendislik A.Ş. ile Özova Grup arasında Hatay İskenderun'da 1845 Ada 12 Parsel de bulunan 3422 m2 arsa üzerinde geliştirilecek ticaret ve ofis alanlarından oluşacak proje için %50 - %50 arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı sözleşmesi görüşmelerine başlanmıştır.

ESCORT TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş. (ESCOM): Bağlı Ortaklığı Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş'nin 5.000.000 TL Şirket değerlemesi ile 10.06.2020 tarihinde %4 oranında iştirak ettiği Barty Mobil İnternet Servisleri ve Tic. A.Ş , bu defa muhtelif yatırımcılardan 16.000.000 TL şirket değerlemesi ile yeni bir yatırım almıştır. Bağlı ortaklığı Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş yatırım tutarı payını %5,12'ye çıkartarak katılım sağlamıştır.15 ay gibi bir sürede şirket değerini 3.2 katına çıkartan Barty, aldığı yatırımla kişiler arası eşya takas platformu kullanıcı sayısını artırmayı ve bir ülkede daha faaliyete başlamayı hedefliyor. Teslimatlar 6 ay içerisinde tamamlanacaktır.

YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (YUNSA): Tüm dünyayı etkisi altına alan salgının kısa ve orta vadede piyasalar üzerindeki yansımaları da göz önünde bulundurularak; sabit maliyetleri azaltmak ve operasyonel verimliliği artırmak amacıyla gerçekleştirilen yatırımlar ve otomasyon çalışmaları doğrultusunda Şirketin iş süreçlerinin ve çalışan kadrolarının gözden geçirilerek yeniden yapılandırılması sonucu 13.08.2021 tarihi itibariyle personel sayısı 935 kişi olmuştur.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ULUUN):Söke Değirmencilik San. ve Tic. A.Ş. (Söke Un A.Ş.) paylarının satın alınması amacıyla verilen nihai teklifimiz neticesinde yürütülen müzakereler sonucunda karşı taraftan teklifin revize edilmesi talep edilmiştir. Yönetim Kurulu'nun yapmış olduğu toplantıda; revize nihai teklifin hazırlanmasına ve Mediterra Capital Partners'a iletilmesine karar verilmiştir.

ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. (ENKAI): Yönetim Kurulu Üyeleri, 30.03.2021 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul'unda verilen Kar Payı Avansı dağıtımına karar verme yetkisine istinaden, bu hesap dönemi için Kar Payı Avansı dağıtılmamasına karar vermiştir.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AVGYO): Şirket portföyünde yer alan İstanbul ili Şişli İlçesi Metrocity İş Merkezi A Blok 17'nci katta bulunan 187 numaralı bağımsız bölümün mevcut kiracısı olan Metro Portföy Yönetimi A.Ş. ile yapılan kira sözleşmesinin 14.08.2021 tarihinden başlamak üzere 1 yıl daha uzatılarak aylık 12.711 TL + KDV bedelle kiraya verilmesine karar verilmiştir.

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. (TTKOM): Şirketi, Türkiye Haber-İş Sendikası arasında 05 Nisan 2021 günü başlayan 14. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmıştır. Türkiye'de yaklaşık 10.000 Sendika üyesi çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi 01/03/2021-28/02/2023 tarihleri arasında 2 yıl süreyle geçerli olacaktır.

Paylar Alım Satım Notları:

SASA: 12.08.2021 tarihinde 28,42 TL - 29,10 TL fiyat aralığından (ortalama 28,72 TL) 600.000 lot pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SASA payları 8.301.130 lota ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,7412)13.08.2021 tarihinde 28,40 TL - 28,68 TL fiyat aralığından (ortalama 28,53 TL) 400.000 lot pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SASA payları 8.701.130 lota ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,7769)

ULUUN:30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 13.08.2021 tarihinde 5.02 - 4.99 fiyat aralığından toplam 45.584 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

HDFGS: 21 Haziran 2021 tarihinde Yönetim Kurulunun almış olduğu karar gereğince;13 Ağustos 2021 tarihinde, 97.989 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2.59 TL fiyattan gerçekleştirilmiştir.

KZBGY: Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş 13/08/2021 tarihinde 1.630.000 lot pay satılmıştır ve Şirketin sahip olduğu KZBGY payları 42.129.160 lota ulaşmıştır.

INFO: Şirket 13.07.2021 tarihli Şirket paylarının geri alınmasına ilişkin yönetim kurulu kararı çerçevesinde; 13.08.2021 tarihinde 3,49 – 3,50 TL fiyat aralığından 20.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.

ARCLK:13.08.2021 tarihinde 33,02 TL - 33,10 TL fiyat aralığından (ortalama 33,0740 TL) 450.073 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 9.018.750 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,3347)

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

IŞIK PLASTİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET PAZARLAMA A.Ş. (ISKPL): Şirket 218.705.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde 51.802.638 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 161.115.827 TL (% 311,0185 oranında) artırılarak 212.918.465 TL'ye çıkarılmasına,İç kaynaklardan karşılanacak olan 161.115.827 TL tutarındaki sermayenin;124.957.215 TL tutarındaki kısmının hisse senetleri ihraç primlerinden ve 36.158.612 TL tutarındaki kısmının geçmiş yıl karlarından karşılanmasına karar verilmiştir.

DENGE YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(DENGE): Şirket sermaye artırım sürecinde rüçhan haklarının kullanılmasının ardından, kullanılmayan yeni pay alma hakları Birincil Piyasada 13-16 Ağustos 2021 tarihleri arasında Marbaş Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla satışa sunulmuştur. Birincil Piyasada halka arz işlemleri kapsamında yeni pay alma hakkı kullanımı sonrası kalan, nominal değeri 4.415.611,995 TL olan B Grubu pay satışı gerçekleştirilmiş olup, B Grubu payların tamamının satışı pay başına 1,55 TL'den gerçekleşmiştir

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU: (Sermaye Piyasası Kurulu Tedbir Kararı)

Dagi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DAGI) pay piyasasında 02.08.2021-12.08.2021 döneminde meydana gelen fiyat ve miktar hareketlerinin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda ulaşılan tespitleri 13.08.2021 tarihli toplantısında görüşen Kurulumuz Karar Organı, diğer hususların yanı sıra özetle; 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun (SPKn) 107/2 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; 6362 sayılı SPKn'nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn'nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; 6362 sayılı SPKn'nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen şahıslar hakkında 16.08.2021 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar vermiştir.


Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değ

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.